Municipalii au remizat în Zăvoi cu Minerul Lupeni

duminică, 6 aprilie 2008

La debutul lui Mitică Teleşpan ca principal în faţa propriilor suporteri,

„Municipalii” au remizat în Zăvoi cu Minerul Lupeni

- cu această remiză, gruparea vâlceană şi-a compromis în mare parte şansele de promovare în primul eşalon

După victoria de la Oradea, cu FC Bihor, etapa trecută, vâlcenii sperau ca „municipalii” să câştige şi disputa din Zăvoi, cu Minerul Lupeni. Din păcate, nu a fost deloc aşa, „municipalii” făcând un joc slab şi un rezultat pe măsură, 0-0. Chiar dacă au presat şi au atacat în dese rânduri poarta lui Oghinciuc, vâlcenii nu au reuşit să înscrie, asta şi datorită antijocului făcut în unele momente de gruparea din Valea Jiului.

La CSM a reintrat, după o perioadă de pauză datorată accidentării, şi sârbul Vidakovic, dar nici acesta şi nici Boroiban nu au mai reuşit să găsească drumul spre gol. Nici intrările lui Robson sau a lui Melcea, la mijlocul părţii secunde, nu au adus acel plus care să spargă bariera impusă de Marian Tudorache echipei sale, care în dese rânduri s-a apărat chiar şi pe trei rânduri. Cu acest egal pe teren propriu, vâlcenii ies, cel puţin deocamdată, din lupta pentru promovare. Miercuri e etapă intermediară, iar CSM-ul joacă la Timişoara cu echipa secundă a lui Marian Iancu, Poli II.

Albinaru, titular la Lupeni

La Minerul Lupeni a evoluat timp de circa 70 de minute şi atacantul vâlcean Adrian Albinaru. Acesta a avut o prestaţie bună, reuşind să pună în pericol în câteva rânduri, poarta gazdelor. Adrian Albinaru a fost schimbat de Marian Tudorache cu Diaconescu în minutul 71. Adrian Albinaru a fost crescut chiar de către actualul tehnician al grupării din Zăvoi, Mitică Teleşpan. A jucat, în Vâlcea, multă vreme la FC Oltchim, apoi la FCM, după care a plecat la Asta Ploieşti. Adrian Albinaru a contribuit la promovarea echipei Arieşul Turda la promovarea în eşalonul secund, însă a plecat în iarnă la gruparea din Valea Jiului, acolo unde vâlceanul este titular constant.