Chimistele s-au antrenat în compania celor de la HCM Baia Mare

miercuri, 23 ianuarie 2008

În prima partidă oficială a anului 2008 pe teren propriu,

„Chimistele” s-au antrenat în compania celor de la HCM Baia Mare

Circa 800 de vâlceni au ţinut să fie prezenţi, duminică seara, în Polivalentă, pentru a vedea la lucru „galacticele” lui Tadici în primul meci oficial din acest an jucat de acestea pe propriul teren, după „măcelul” de la Braşov. A fost un meci de antrenament, cu HCM Baia Mare, deşi a contat pentru ultima etapă a turului, pentru „chimiste” în faţa unei echipe ambiţioase care a avut „benzină” doar 7-8 minute pentru a se ţine de „tăvălugul” gazdelor.

Astfel că după 18-12 la pauză, vâlcencele au câştigat la o diferenţă clară, 36-22, la final fetele fiind aplaudate la scenă deschisă de cei prezenţi. De 5 aruncări de la 7 metri au beneficiat „chimistele” în acest meci. Două au fost în prima repriză, ambele transformate de Adriana ├×ăcălie (la 3-2) şi Clara Vădineanu (la 10-6). În repriza secundă vâlcencele au avut 3 aruncări de la 7 metri, două transformate de Narcisa Lecuşanu (la 20-14), şi Adriana ├×ăcălie (la 26-16), şi una ratată de Clara Vădineanu. Oaspetele au beneficiat de 6 aruncări de la 7 metri, patru în prima repriză şi două în partea secundă.

A marcat Melinda Geiger (la 3-3) şi Camelia Balint (la 6-9). Alte două aruncări de la 7 metri ale băimărencelor au fost ratate de Melida Geiger şi Magdalena Kovacs, în ambele cazuri aruncările fiind apărate de portarul „chimist” Tereza Pâslaru. În partea secundă au marcat, din 7 metri, pentru HCM Baia Mare, Alexandrina Rouă (la 17-28) şi Magdalena Kovacs (la 18-29).

├×ăcălie, principala marcatoare „chimistă”

Principala marcatoare a formaţiei vâlcene în acest meci a fost tânăra Adriana ├×ăcălie, cu 7 reuşite. Au mai punctat Lecuşanu – 6, Nechita – 5, Gâlcă şi Cherăscu – fiecare câte 4, Vădineanu – 3, Maier şi Manea – câte 2, Meroşu, Beşe şi Ivan – fiecare câte un gol. În poarta noastră au stat Tereza Pâslaru, în prima repriză, şi Talida Tolnai – în partea secundă. Nu a apărat nici un minut Luminiţa Dinu. Pentru HCM Baia Mare au marcat Geiger – 6, Vârtic – 4, Kovacs – 3, Bucenschi – 3, Balint – 2, Rouă – 2, Rudici şi Herman – fiecare câte un gol. Au mai jucat, pentru gruparea ardeleană, în poartă, Flavia Vultur şi Oana Amaximesei, şi în câmp Sorina Oşan, Gabriela Koltza, Lavinia Dobromir şi Raluca Pomohaci.

Clujeanca Senocico, prima în Top 10

Clasamentul golgeterelor este condus de clujeanca Mihaela Senocico, cu 94 de reuşite, urmată de Cornelia Râmbu, de la HCM Buzău, cu 91 de goluri, şi Elena Moise (Dunărea Brăila), cu 87 de goluri. Topul este completat astfel: 4. Emilia Moldovan (HCM Roman) – 86g; 5. Daniela Crap (HC Zalău) – 80g; 6. Adriana Holhoş (HC Zalău) – 73g; 7. Simona Gogârlă (Rulmentul) – 71g; 8. Gabriela Băescu (CSM Sf. Gheorghe) – 71g; 9. Ionela Gâlcă (Oltchim) – 70g; 10. Florentina Cartaş (CSM Cetate Deva) – 68g.