Baschetbaliştii vâlceni rămân cu un singur succes în Divizia A

luni, 5 noiembrie 2007

Neşansa a făcut ca chiar din debutul actualei ediţii de campionat, cu jucători şi antrenor noi, echipa masculină de baschet BC Vâlcea să întâlnească echipe de top precum Dinamo, ASESOFT sau BC MUS Piteşti. În week-end-ul trecut, în Polivalentă a venit o altă grupare de forţă, Universitatea Mobitelco Cluj. Echipă experimentată, gruparea ardeleană a început meciul în forţă adjudecându-şi primul sfert, 27-24. Partea secundă începe şi continuă în aceeaşi notă, vâlcenii ratează, oaspeţii profită şi punctează, astfel că la pauză se menţine diferenţa de 9 puncte în favoarea grupării de la poalele Feleacului, 48-39. Mitanul trei aduce un joc mult mai bun al vâlcenilor, care se apropie la 7 puncte, 52-59. Sfertul patru însă arată diferenţa de valoare dintre jucătorii celor două echipe şi pe fondul unor greşeli uneori copilăreşti ale băieţilor lui Seleskovic, oaspeţii profită şi punctează distanţându-se, astfel că ardelenii câştigă finalmente, 78-62. Cu 16 puncte reuşite, Mladenovic a fost cel mai bun marcator al grupării vâlcene. Au mai punctat, pentru BC Vâlcea, Miscovic – 13p, Senai – 10p, Cica – 8p, Kijac – 7p, Melnic – 6p şi Ilic – 2p. de la gruparea clujeană, antrenată de sârbul Perisic, principalii marcatori au fost Vukas şi Krstanovic – fiecare câte 20 de puncte, urmaţi de Seals, cu 15 puncte. Partida a fost condusă de trioul de arbitri format din Alexandru Olaru (Bucureşti), Ciprian Stoica (Sibiu) şi Alexandru Anica (Târgovişte), observator din partea FR Baschet fiind Nicolae Dăneţiu. „Am pierdut multe mingi în defensivă, iar în atac lipseşte precizia, concentrarea şi implicit eficacitatea. Echipa joacă uneori prea static, nu înţeleg de ce, pentru că eu tot strig la ei să alerge, să se demarce. Nu se joacă totuşi colectiv, unii jucători înţeleg să facă doar faza ofensivă şi nu se mai întorc să se apere. Sigur, e nevoie şi de timp pentru ca relaţiile de joc să accentueze. Aştept un reveriment al băieţilor în meciul din etapa viitoare, cu Rapid”, a declarat, la Conferinţa de Presă de după meci, tehnicianul bosniac al grupării vâlcene, Orzen Seleskovic. Etapa viitoare va fi una intermediară, iar vâlcenii vor juca miercuri, de la ora 19,00, tot în Polivalentă, cu Rapid Bucureşti.            (I.G.)