Victorie în stil italian

luni, 15 octombrie 2007

CSM Rm. Vâlcea – Unirea Alba Iulia 1-0

Seria meciurilor tari pentru „municipali” a continuat. Astfel, după ce au jucat la Petroşani cu Jiul, o fostă divizionară A, trupa lui Bondrea a întâlnit ieri în Zăvoi o pretendentă la revenirea în „Liga lui Mitică”, Unirea Alba Iulia. A fost un meci greu, meci pe care vâlcenii l-au câştigat la limită, 1-0, după reuşita lui Boroiban în debutul reprizei secunde. Cu aceste trei puncte, scoase în stil italian, „municipalii” urcă pe podium, fiind acum pe locul secund, la doar un punct în spatele liderului, FC Argeş, grupare ce a câştigat acasă, 3-1, cu Minerul Lupeni. Etapa viitoare, CSM Rm. Vâlcea joacă în Ardeal, la Turda, cu nou-promovata Sticla Arieşul, formaţie care s-a despărţit de curând de antrenorul Victor Roşca. La Arieşu Turda evoluează şi atacantul vâlcean Adrian Albinaru. După o primă repriză echilibrată, cu ocazii de gol la ambele porţi, debutul reprizei secunde avea să aducă golul vâlcenilor. Centrare Pasăre, după o combinaţie cu Melcea, şi Boroiban reia în poartă deşi era între doi adversari. Era minutul 50 şi Vâlcea deschidea scorul. De altfel acela avea să fie primul dar şi ultimul gol pentru gruparea vâlceană, care încheie astfel cu victorie o nouă partidă pe teren propriu. La conferinţa de presă de după meci, Marian Bondrea a anunţat că după meciul de la Petroşani portarul Mindileac nu mai face parte din lotul vâlcean. „Vroia continuitate va titular, ori eu nu-i puteam garanta aşa ceva. Poate va avea acum continuitate în a se antrena prin parcuri şi pe unde o mai vrea”, a mai spus, tehnicianul grupării din Zăvoi.