Mai bună decât „cea mai bună echipă din lume”

luni, 29 octombrie 2007

Oltchim Rm. Vâlcea – Viborg 33-30 (18-15)

Mai bună decât „cea mai bună echipă din lume”

Vâlcencele de la Oltchim au debutat cu dreptul în Liga Campionilor şi au obţinut un succes răsunător ce ne era greu să-l anticipăm în urmă cu mai bine de un an. Pe parchetul Sălii Sporturilor „Traian” au descins handbalistele de la Vibrog, considerate de specialişti şi de comentatorii partidei drept componente ale celei mai bune echipe de handbal feminin din lume. „Ziarul de Vâlcea” a numit în premieră pe Oltchim Rm. Vâlcea drept cea mai valoroasă grupare din handbalul feminin, iar rezultatul de duminică ne-a dat dreptate. După o primă repriză în care Viborg a fost depăşită la toate capitolele, Oltchim conducând la pauză cu 18-15, a urmat o repriză secundă în care emoţiile au fost mari. În repetate rânduri danezele ne-au egalat şi păreau a fi capabile să treacă la conducerea partidei. N-a fost să fie, din fericire pentru noi, pentru că Luminiţa Huţupan şi Talida Tolnai au fost imperiale în poartă, Beşe, Meiroşu şi Gâlcă au marcat şi au tocat apărarea adversă, iar celelalte fete au contribuit şi ele la un succes istoric: Oltchim – Viborg 33-30. Următoarea partidă, pe 4 noiembrie la Budapesta, cu campioana Ungariei. (Fl. M.)