învinşi de lider

luni, 29 octombrie 2007

Gaz Metan Craiova – FC Oltchim 3-1 (2-0)

Învinşi de lider

Gruparea preşedintelui Mihai Diculoiu nu spera la prea multe de la meciul pe care l-a jucat la Craiova cu liderul surpriză al Seriei C4, Gaz Metan. „Chimiştii” au pierdut cu scorul de 3-1 şi au coborât un loc în clasament. Nicola a deschis scorul pentru gruparea din Bănie, în min. 11. iar Mihai a mărit diferenţa în favoarea gazdelor, cinci minute mai târziu. Acesta avea să fie scorul pauzei, 2-0 pentru Gaz Metan Craiova. Repriza secundă începe echilibrat, vâlcenii încearcă mai mult şi reuşesc să reducă din diferenţă prin Zgăbăruş, în minutul 71. Lăpădat spulberă însă, cu reuşita din minutul 82, orice speranţă a vâlcenilor de a mai scoate măcar un egal. De pe locul şase, loc pe care se află acum, FC Oltchim aşteaptă vineri meciul din runda cu numărul 13, acasă cu cealaltă echipă din Bănie, CFR Craiova.

Murineanu de trei puncte

Învinşi runda trecută la Vâlcea, de FC Oltchim, Building Vânju Mare a câştigat acum meciul cu o pretendentă la promovare, ROVA Roşiori. Echipa foştilor vâlceni, Internaţional Curtea de Argeş, a mai făcut o „victimă”. Argeşenii au învins la Cisnădie cu golurile semnate de Disney (minutul 77) şi Murineanu (minutul 93), după ce gazdele conduceau din minutul 13, când a punctat Marin. Cea mai mare surpriză a rundei s-a consemnat la Calafat, unde penultima clasată, Dunărea, a trecut de ALRO Slatina. Deşi se gândeau şi ei la promovare, slătinenii s-au îndepărtat serios de primele poziţii după eşecurile din ultimele runde.