Invincibili pe teren propriu

luni, 15 octombrie 2007

FC Oltchim – FC Cisnădie 2-0

Având în vedere faptul că echipa din Cisnădie obţinuse rezultate bune în deplasare, unde nu pierduse nici un meci, antrenorul „chimist” Marian Deaconescu se temea de partida cu gruparea ardeleană, formaţie antrenată de un tehnician cunoscut, Jan Gavrilă. Vâlcenii încep tare meciul şi în minutul 9, Creangă trage primul şut spre poarta oaspeţilor  A fost un şut puternic din alergare, de la circa 25 de metri de poarta sibienilor. În minutul 19 centralul hunedorean Daniel Haidiner acordă o lovitură liberă indirectă pentru oaspeţi, în urma unui joc periculos al unui fotbalist vâlcean, la 6-7 metri de poarta lui Vlădoi. Lovitura rămâne, însă, fără rezultat, în urma şutului lui Gănuci, care a tras în zidul gazdelor, zid aşezat pe linia porţii. În minutul 41 Marinescu scoate un penalti în urma căruia oaspeţii rămân în 10 oameni, după eliminarea lui Cszar. Execută tot Marinescu, însă slab şi portarul oaspeţilor, Piţigoi, apără păstrând scorul egal, 0-0, scor ce se menţine intact până la pauză.

Repriza golurilor

În debutul reprizei secunde, Băiţa centrează şi Preda reia cu capul din 10 metri, Piţigoi respinge de pe linia porţii. În minutul 53 se deschide scorul. Creangă execută un corner de pe dreapta, intră în combinaţie cu un coechipier, primeşte în marginea careului de 16 metri şi trage fără speranţe pentru Piţigoi: 1-0. Cu 17 minute înainte de final, cel ce ratase lovitura de la 11 metri se revanşează şi punctează pentru 2-0, scor cu care se încheie de altfel şi meciul. Pe final se putea face 3-0, însă deşi era singur cu portarul, Şorega ratează din 10 metri.  Etapa viitoare, „chimiştii” joacă la Tr. Măgurele, cu Turris, grupare ce a promovat în vară în eşalonul trei în dauna campioanei judeţului nostru, Sportul Rm. Vâlcea după meciul de baraj de la Caracal.