Hidroelectra se distanţează

luni, 15 octombrie 2007

Liga a IV-a / Când contracandidatele se ceartă între ele,

• în plasa ei stă, totuşi, Flacăra Horezu

Runda a unsprezecea din Liga a IV-a s-a întins pe parcursul a trei zile. Vineri am avut parte de prima surpriză, una ce putea fi de proporţii dacă nu se restabilea egalitatea pe final. Vartex a condus cu 2-1 în Zăvoi pe CSM II, iar în minutele de prelungire a fost egalată graţie propriilor gafe din apărare. Sâmbătă meciul vedetă al zilei a avut loc la Fârtăţeşti, în comuna primarului ce şi-a făcut un obicei din a înjura AJF-ul şi oficialii fotbalului vâlcean. De data aceasta Nicu a făcut tam-tam în tribună, iar pe teren Dinamo Horezu a administrat prima înfrângere drăgăşenenilor de la CSM, aceştioa acuzând în termeni duri prestaţia arbitrului Popescu, cel ce a fost bruscat în minutele de prelungire şi a fluierat sfârşitul jocului cu aproape un minut mai repede. Cealaltă echipă din Horezu, Flacăra, a dispus de a doua formaţie a municipiului Drăgăşani, chiar în oraşul de pe Olt. Pentru că Hidroelectra a învins acasă - foarte greu, chiar dacă a întâlnit ultima clasată! - trupa lui Lucian Giurcă rămâne pe primul loc fără nici un eşec în actuala ediţie de campionat. În lupta de la mijlocul clasamentului, Dinamo 2007 Rm. Vâlcea a dovedit că este mai în formă decât trupa din Berbeşti, iar Sportul Rm. Vâlcea a luat toate cele trei puncte de la Topologul, grupare ce rămâne fără victorie în Liga a IV-a. Dintre formaţiile ce par a fi condamnate la ultimele locuri, FC Govora a pierdut din nou pe teren propriu şi din nou la o diferenţă mare de scor. În alte două meciuri, AS Şirineasa - Viitorul Rm. Vâlcea şi Forestierul Băbeni - Olteţul Zătreni s-a consemnat egalitate, fapt ce a determinat rămânerea tuturor acestor patru echipe în partea de jos a clasamentului. Săptămâna aceasta, mai exact miercuri, cu începere de la ora 16.00, este programată etapă intermediară după următorul program: