Fetele noastre sunt bune rău!

luni, 22 octombrie 2007

Baschet feminin - Diviza A / CET GOVORA – Olimpia Bucureşti 93-44

Deşi trebuia să joace în etapa de debut a Diviziei A la Bucureşti, cu Olimpia, CET Govora şi gruparea bucureşteană s-au întâlnit în Sala Traian, datorită faptului că sala în care urma să-şi dispute meciurile de acasă gruparea din Capitală se află în renovare. Cu multe jucătoare noi şi valoroase, în lot, cu un obiectiv îndrăzneţ, clasarea la final de sezon pe podium, trupa lui Mihai şi Antoaneta Toma a făcut spectacol, surclasând clar o echipă oaspete adesea debusolată. Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 23-12 pentru CET, finalul sfertului doi a adus o diferenţă de 21 de puncte în favoarea gazdelor, 44-23. la revenirea de la cabine, continuă forcingul gazdelor care se distanţează odată cu trecerea timpului. La finalul sfertului trei, diferenţa între cele două echipe se dublează, 66-37. Ultimul mitan şi fluierul de final avea să consfinţească victoria categorică a grupării vâlcene, 93-44. Cu siguranţă, MVP-ul acestui meci a fost nou-venita Flori Diaconu, actuala jucătoare de la CET reuşind să înscrie în acest meci numai puţin de 39 de puncte. Au mai înscris, pentru CET, Elena Duma – 16p, Raluca Ungureanu – 12p, Carmen Bagiu şi Laura Bocoş – fiecare câte11p, Luiza Voinea şi Janina Simionca – fiecare câte 2p. De la oaspete, principala marcatoare a fost Andra Ionescu – 12p, Urmată de Ramona Filip – 8p şi Corina Stângă – 5p. Partida a fost condusă de brigada de arbitri formată din Vlad Ghizdăreanu şi Alexandru Anica, comisar din partea FR Baschet fiind bucureşteanul Bogdan Bădilă. Etapa viitoare, având în vedere că meciul cu Olimpia s-a considerat a fi în deplasare, vâlcencele de la CET vor juca tot în Polivalentă cu Naţional Iaşi. Vâlcencele se vor revanşa în faţa moldovencelor, care le-au învins pe fetele noastre în tur, oarecum surprinzător, la vremea respectivă, având în vedere diferenţa de valoare dintre cele două grupări.  (Ionel GEREA)