Băieţii n-au avut nici o şansă

luni, 22 octombrie 2007

BC Vâlcea – ASESOFT Ploieşti 56-82

Deşi au gânduri mari pentru acest noul sezon competiţional, baschetbaliştii de la BC Vâlcea nu luau în calcul şi nu sperau prea multe de la meciul cu ASESOFT Ploieşti. „Galacticii” baschetului masculin românesc, formează încă o echipă extrem de redutabilă, „călită” şi în competiţii internaţionale. De altfel, probabil că şi datorită valorii jucătorilor pe care îi întâlneau, mulţi dintre baschetbaliştii vâlceni au avut în dese rânduri nişte greşeli de începător. Aşa cum era de aşteptat, ploieştenii încep perfect meciul din Polivalentă şi la finalul primului sfert au un avans de 10 puncte: 24-14. Sfertul secund se derulează în aceeaşi notă şi se intră la cabine cu o diferenţă dublă faţă de primul mitan, 21 de puncte pentru ASESOFT: 45-24. După revenirea de la cabine, ploieştenii reduc motoarele şi dau posibilitatea vâlcenilor să revină. Asta până spre finalul mitanului, când ploieştenii se trezesc brusc şi pun stăpânire pe joc. Înaintea ultimului sfert, se păstra diferenţa de 20 de puncte: 65-45 pentru oaspeţi. Trupa lui Jojic, bosniac şi el, ca şi tehnicianul grupării vâlcene, Orzen Seleskovic, face legea şi în sfertul patru şi câştigă la o diferenţă categorică, 82-56. Principalul marcator al formaţiei ploieştene în acest meci a fost Obradovic, autor a 24 de puncte. Au mai punctat Elliott – 17p, Griffith – 12p, Cepulis – 11p. Pentru BC Vâlcea cele mai multe puncte au fost marcate de Ilic – 19p, urmat de Kijac – 15p, Şenai – 13p, Lupusavei – 5p, Cica – 3p şi Melnic – 1p. Mircea Şerban, Dorin Fumu şi Viorel Constantinescu sunt cei trei arbitri care au condus meciul, supervizaţi de observatorul FR Baschet, Mircea Martiş Etapa viitoare, BC  joacă la Piteşti cu BCMUS din localitate.