Avem echipă, avem valoare!…

luni, 22 octombrie 2007

Arieşul Turda – CSM Rm. Vâlcea 0-4

Cel mai bun joc făcut de „municipali” în acest sezon, până acum, la Turda, s-a concretizat cu o victorie categorică asupra nou-promovatei Arieşul. Trupa lui Marian Bondrea a făcut scor în Ardeal şi rămâne în plasa liderului, FC Argeş, grupare ce a câştigat greu, cu un autogol al portarului Pantelimon, la Poli II Timişoara. Revenind la meciul de la Turda, recitalul vâlcenilor a început în minutul 10 după reuşita fundaşului Vişa. Acesta, avea să fie însă şi scorul pauzei, 1-0 pentru CSM. Repriza secundă a dat adevărata diferenţă de valoare între cele două echipe. Onofrei a făcut 2-0 în minutul 58, brazilianul Robson, care jucase miercuri în „D”, la Horezu, a punctat pentru 3-0, pentru ca, sârbul Vidakovic să închidă tabela în ultimul minut de joc. Acesta este cea mai categorică victorie obţinută de „municipali” în cele zece runde scurse din actualul campionat. Gruparea lui Bondrea revine sâmbătă în Zăvoi pentru meciul cu o grupare ce încă nu-şi regăseşte cadenţa, FC Târgovişte. Adversara „municipalilor” din etapa viitoare are doar 7 puncte şi este pe loc retrogradabil, 16.

Gazul, victorie clară în Vale

O altă victorie categorică obţinută în deplasare a fost un 3-0 scos de Gaz Metan Mediaş în Valea Jiului. Au mai fost victorii în deplasare, FC Drobeta a câştigat la Caracal, Liberty Oradea a plecat cu toate punctele de la CFR Timişoara şi, Piteştiul lui Penescu a învins la echipa secundă a lui Marian Iancu. În partea de sus a clasamentului lupta rămâne deschisă, numai puţin de şase formaţii întinzâdu-se pe lungimea a cinci puncte, de la locul I la locul 6. Etapa viitoare programează un aşa-zis derby între echipele cotate ca principale candidate la revenirea în primul eşalon. Dacă anul trecut se „duelau” în „Liga lui Mitică”, FC Argeş şi Jiul vor juca sâmbătă în Trivale pentru ambiţia de a demonstra că există valoare şi că retrogradarea, în ambele situaţii, a fost doar un accident.