|sâmbătă, octombrie 24, 2020
  • Follow Us!

Fotbalul mic a început sezonul 2007-2008 cu stângul 

Echipele nu şi-au revenit după vacanţa de vară

Fotbalul mic a început sezonul 2007-2008 cu stângul

• multe neprezentări în Cupă, proastă organizare şi scandaluri ajunse pe masa Comisiei de Disciplină a AJF Vâlcea

La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat partidele primului tur preliminar al fazei judeţene a Cupei României. Meciurile s-au încheiat cu următoarele rezultate: AS POSADA Perişani – AS LOTRU Voineasa 1-4; AS VIITORUL Călimăneşti – FC Budeşti 1-4; FC Lăpuşata – AS UNIREA TR. Goleşti 3-4; AS CONEXIN Runcu – AS OLTUL Dăeşti 1-1( 8-7 după executarea loviturilor de departajare); AS DINAMO Rm. Vâlcea – AS Mihăeşti 0-4; AS Forestierul II Băbeni – AS TOPOLOGUL Galicea 2-1; AS Pietrari – AS VICTORIA Frânceşti 1-4; RAPID URSUS Stoeneşti – AS Bărbăteşti 1-1 (5-3 după executarea loviturilor de departajare); AS UNIREA Tomşani- AS FORESTIERUL Romani 0-1; AS VIITORUL Foleşti – AS MINERUL Costeşti 0-2;. AS SPORTUL Genuneni – FC Băbeni 0-2 ( meci întrerupt în minutul 70); AS CERNA Fârtăţeşti – AS JUVENTUS Roeşti 3-0 ( neprezentare); AS INTER Lăpuşata – AS PIOVRA Lăpuşata 2-3; AS CERNA Copăceni – AS ŞTIIN├×A Grădiştea 8-3; AS Oteşani – AS REAL Cernişoara 2-2 (6-5 după executarea loviturilor de departajare); FC SALDI Cernişoara – ALX Mateeşti – meci nedisputat;  AS Lera Comerţul Stroeşti – AS MăGURA Slătioara 0-0 ( 1-3 după executarea loviturilor de departajare); AS PROGRESUL Măldăreşti – AS MONTANA Izvorul Rece 1-1(4-5 după executarea loviturilor de departajare);  FLACăRA 2005 Horezu – AS PăSTORUL Vaideeni 1-1 (7-6 după executarea loviturilor de departajare); AS ZORILE Scundu – AS LUCEAFăRUL Pesceana 2-4; AS OLTUL Ioneşti – AS VIITORUL Olanu   2-1 (oaspeţii au formulat contestaţie privind substituirea unui jucător); AS VOIN├×A Orleşti – AS PRIMA Prundeni 0-3 (lipsă asistenţă medicală); AS VICTORIA Ştefăneşti – AS CERAMICA Lungeşti 0-3 ( lipsă asistenţă medicală); AS DINAMO Şuşani – AS NYCOIL Guşoeni 2-2 (7-6 după executarea loviturilor de departajare); AS OLTE├×UL Bălceşti -AS VILAROSSA Laloşu 3-0 (neprezentare); AS INTER Suteşti – AS Creţeni 5-0;  AS AVÂNTUL Amărăşti – PETROLUL II Drăgăşani 3-0  (neprezentare); FC Damilla Rm. Vâlcea – CSR Măciuca 0-1.

În urma acestor rezultate, Asociaţia Judeţeană de Fotbal Vâlcea a stabilit pentru turul II să se dispute următoarele meciuri, astfel:

RAPID URSUS Stoeneşti – AS VICTORIA Frânceşti

Viitorul Olanu – AS FORESTIERUL II Băbeni

AS PRIMA Prundeni – FC Băbeni

FLACăRA 2005 Horezu – FORESTIERUL Romani

AS Oteşani – AS MINERUL Costeşti

AS CERNA Copăceni – AS MăGURA Slătioara

AS PIOVRA Lăpuşata – AS MONTANA Izvorul Rece

AS CERNA Fârtăţeşti – AS OLTE├×UL Bălceşti

AVÂNTUL Amărăşti – LUCEAFăRUL Pesceana

AS DINAMO Şuşani – CSR Măciuca

AS INTER Suteşti – AS CERAMICA Lungeşti

Partidele de mai sus se vor disputa duminică, 19 august, într-o singură manşă, de la ora 11.00.  Tot duminică, în cuplaj, la Budeşti, de la orele 10.00 şi 13.00 se vor disputa meciurile: FC Budeşti – AS Mihăeşti şi AS CONEXIN Runcu – AS Unirea Tricolorul Goleşti.

Echipa Lotru Voineasa s-a calificat direct în turul III al Cupei României ca urmare a faptului că în urma slabei organizări a meciului dintre SALDI Cernişoara şi ALX Mateeşti, Comisia de Disciplină a AJF a dispus descalificarea ambelor formaţii. Să mai spunem că prima echipă prinsă că a introdus jucători pe fals a fost  Oltul Ioneşti, în disputa pierdută astfel cu 3-0 cu Viitorul Olanu. Cel mai grav incident s-a produs însă la Foleşti, acolo unde meciul Sportul Genuneni – FC Băbeni s-a întrerupt în minutul 70 pentru lovirea arbitrului, căruia jucătorii recalcitranţi, de altfel, i-au luat şi fluierul!

Leave a Response