„Chimistele” lui Ghiţă Tadici au câştigat turneul de la Debrecen

joi, 30 august 2007

În ciuda cârcotaşilor,

Campioana României, Oltchim Rm. Vâlcea, şi-a continuat perioada de pregătire în vederea startului noii ediţii de campionat în Liga Naţională de handbal feminin. Gruparea antrenată de profesorul Gheorghe Tadici a participat la Debrecen, în Ungaria, la un turneu organizat de echipa locală HC Debrecen. Vâlcencele au câştigat mai întâi meciurile din grupă, 37-21 cu Slavia Praga şi 42-26 cu HC Mihailovic. Apoi, „galacticele” au jucat şi au câştigat finala turneului, 28-26 cu echipa locală, HC Debrecen, grupare ce în semifinale a trecut de Krim Lublijana, grupare ce a anunţat de curând că vrea din nou Liga Campionilor. De altfel, trupa din Lublijana a mai câştigat cea mai puternică întrecere handbalistică europeană pe vremea când o avea între buturi pe vâlceanca Luminiţa Dinu. Acum, în finala cu Debrecen, „chimistele” au câştigat şi împotriva arbitrajului total ostil, dar şi cu cinci indisponibilităţi în lot. E vorba de Steluţa Luca, Vali Ardean, deja cu probleme medicale, acestora adăugându-li-se Ramona Maier şi Roxana Cherăscu, accidentate de curând, dar şi Tereza Pâslaru, şi ea cu mici probleme medicale.         (I.G.)