FC Oltchim a jucat mai cu... avânt

duminică, 6 mai 2007

Cu toate că în clasamentul Seriei a V-a din Liga a III-a echipa Oltchim Rm. Vâlcea nu are nici o şansă la promovare (fiindu-i interzis acest drept de către Federaţie după ce a cedat anul trecut locul din Liga a II-a) şi nici nu are emoţii referitoate la retrogradare, totuşi, echipa condusă de pe banca tehnică de Costel Gaiţă a ţinut să facă spectacol şi să obţină punctele puse în joc vineri, la meciul cu Avântul Reghin. Aşa cum au făcut-o de multe ori, vâlcenii au pornit mai greu, în prima repriză fiind cam neconvingători. A fost nevoie de o oarecare muştruluială la pauză pentru ca FC Oltchim să aibă ...avântul de partea sa. Cei de la Avântul Reghin au fost prima dată surprinşi în minutul 60, când Creangă a deschis scorul. Schimbările inspirate efectuate de Costel Gaiţă au făcut ca soarta partidei să nu mai stea sub semnul întrebării, dominarea din teren fiind evidentă. Ea s-a concretizat şi pe tabela de scor atunci când atacantul Cosmin Şorega - unul dintre cei mai buni fotbalişti vâlceni ai momentului - a punctat pentru un 2-0 conform cu diferenţa de valoare dintre echipele de pe  teren.