|vineri, martie 5, 2021
  • Follow Us!

Sportul – favorită la calificarea în semifinale 

Baschet feminin – Play-off-ul Diviziei A

 

Sportul – favorită la calificarea în semifinale

 

CET Govora – Sportul Omnilogic 46-52

 

Săptămâna trecută a debutat play-off-ul Diviziei A de baschet feminin, competiţie la care participă şi vâlcencele de la CET Govora, antrenate de soţii Mihai şi Antoaneta Toma.

Conform clasării în sezonul regulat al Diviziei A, adversara vâlcencelor a fost gruparea bucureşteană Sportul Studenţesc Omnilogic, echipă cotată de mulţi iubitori ai baschetului drept o formaţie aflată în graţiile Federaţiei. Şi, poate că nu întâmplător, la meciul de la Rm. Vâlcea, cu CET Govora, bucureştencele au avut parte de unele greşeli de arbitraj ce au defavorizat echipa noastră. Poziţia superioară ocupată de CET la finele sezonului regulat al Diviziei A le-a dat posibilitatea vâlcencelor să joace pe teren propriu primul meci din cadrul play-off-ului. Un avantaj demn de luat în considerare, dacă ne gândim şi la faptul că, în cazul în care cele două echipe îşi vor împarţi victoriile după primele două jocuri, al treilea meci urmează să se dispute tot la Vâlcea. Din păcate, play-off-ul a găsit echipa noastră nu tocmai bine pusă la punct, iar acest lucru s-a văzut cel mai bine pe teren, acolo unde jucătoarele au fost depăşite adesea de miza jocului, ba chiar unele dintre ele doar au mimat că joacă baschet, greşind mult şi oferind pe tavă mingi favorabile adversarelor care au profitat din plin de aceste „cadouri”, au controlat trei sferturi din meci, conducând permanent pe tabela de marcaj. Într-o continuă cursă de urmărire, CET Govora nu a reuşit totuşi să dea lovitura de graţie în ultimele cinci minute ale sfertului al patrulea, atunci când se apropiase până la 6 puncte. În acele momente, cu mai multă determinare, cu mai multă concentrare în faza ofensivă, vâlcencele ar fi putut câştiga acest meci. Sportul Omnilogic conduce acum cu 1-0 şi are prima şansă pentru calificarea în semifinale. Următorul meci are loc pe 12 aprilie, în Capitală.

Leave a Response