Visăm la promovare!

luni, 12 martie 2007

Unirea Alba Iulia - CSM Rm. Vâlcea 1-2 (0-0)

Într-o vreme în care tribuna şuşotea că succesele echipei CSM Rm. Vâlcea vor fi urmate de eşecuri suspecte, aşa cum s-a petrecut în returul campionatului trecut, iată că nu e chiar aşa. Suspiciunile întărite şi de afirmaţii publice ale primarului Mircia Gutău care spunea că „nu este momentul pentru a merge în Liga I unde să fim ciuca bătăilor“ a întărit teama că trupa antrenată de Costel Pană şi Dumitru Teleşpan nu va vrea anul acesta să termine pe unul din primele două locuri. Conjunctura favorabilă a adus CSM Rm. Vâlcea pe locul 2 în clasament şi, în eventualitatea unui nou succes, normal, cu ultima clasată, statutul de favorită la poziţia secundă se va întări. dar se vrea oare ca CSM-ul să promoveze în Liga I? Că de... putut, au arătat că se poate la Alba-Iulia. Succesul s-a prefigurat, totuşi târziu. Din transmisia radio a partidei a rezultat că ambele formaţii, în prima repriză, păreau a fi foarte satisfăcute cu un rezultat de egalitate. Prin urmare un 0-0 la pauză relativ mulţumitor. Gazdele au ieşit decise de la vestiare surprinzându-i pe vâlceni cu o altfel de determinare în joc şi cu o abordare la victorie a ultimelor 45 de minute. Aşa se face că Mărincean a marcat pentru 1-0 în minutul 52. Trupa lui Costel Pană şi-a revenit din „pumni“ abia pe final când atacantul Jovanovici i-a surprins pe ardeleni cu „garda jos“. Disperaţi că pot pierde o victorie ce le-a fost la îndemână, jucătorii de la Unirea Alba Iulia s-au repezit în atac şi inevitabilul s-a produs cum nu se poate mai bine pentru CSM Rm. Vâlcea. Pe contraatac vâlcenii au surprins din nou şi în ultimul minut al prelungirilor arătate de centralul partidei au izbutit să scoată un penalty pe care Cercel l-a transformat pentru un succes ce părea greu de obţinut.