„Micul răţoi“ i-a învins pe vâlceni

luni, 12 martie 2007

Baschet masculin • Divizia A •

În încercarea eroică de a evita retrogradarea din prima divizie, BC Rm. Vâlcea a sperat la Sibiu că va putea să producă o surpriză, dar n-a fost aşa. Într-o partidă în care doar americanul Miller a strălucit pentru vâlceni, nu se putea obţine mai mult. La sibieni a evoluat admirabil „micul răţoi“ Donald Little. Acesta a fost eroul partidei, punctând din toate poziţiile. Primul sfert a fost câştigat de ardeleni cu scorul de 23-20. Ritmul s-a menţinut în sfertul doi, atunci când sibienii au avut un punctaj foarte bun: 33-22. După pauză doar pentru un sfert de meci s-au mai întrebuinţat gazdele şi au câştigat cu 26-7, după care în teren au fost trimise rezervele de la Atlassib. În faţa acestora a răbufnit orgoliul băieţilor pregătiţi de Cristi Achim, ei impunându-se cu 30-26. tardiv, scorul final fiind 108-72, iar nouă nu ne rămâne decât să aşteptăm un nou succes la Rm. Vâlcea, de ce nu chiar împotriva puternicei grupări din Cluj-Napoca.