FC Oltchim era cât pe ce să-ncurce liderul

luni, 5 martie 2007

Liga a III-a

În debutul returului campionatului Ligii a III-a, singura echipă din judeţul Vâlcea participantă la acest nivel, FC Oltchim Rm. Vâlcea a trebuit să se deplaseze pe terenul liderei Arieşul Turda. Gazdele au forţat încă din start, dar au avut parte de o replică surprinzător de bună din partea vâlcenilor. A fost nevoie de o lovitură de la 11 metri, transformată de Băloi în minutul 32 pentru ca la pauză Arieşul să fie în avantaj. În partea a doua vâlcenii au restabilit egalitatea prin percutantul atacant Cosmin Şorega, care a marcat în minutul 64. Ardelenii, speriaţi de perspectiva pierderii celor trei puncte au forţat exact atât cât a fost nevoie şi Luca, în minutul 74, a stabilit scorul final: 2-1 pentru Arieşul Turda, echipă ce-şi păstrează astfel prima poziţie în clasament, în timp ce FC Oltchim coboară pe un modest loc 13, aproape de poziţiile retrogradabile.

Maris Tg. Mureş - Atletic Sibiu    2-1
Partidele CSM Sebeş - Trans-Sil Tg.Mureş şi Mureşul Deva - „U“ 1919 Cluj-Napoca s-au disputat după închiderea ediţiei paginii sportive.