Doar un sfert de meci mai buni ca adversarii

luni, 19 martie 2007

Baschet masculin • Divizia A •

Partida disputată de către trupa lui Cristi Achim în inima Ardealului, la Cluj-Napoca, în sala vicecampioanei „U“ Mobitelco, nu putea să ne ofere prea mari speranţe legate de numele câştigătoarei jocului. Pornind ca favorită, echipa de pe Someş şi-a adjudecat primul sfert cu 24-13, iar până la pauză diferenţa s-a micşorat pentru că vâlcenii nu au acceptat să se considere dinainte învinşi. Prin urmare, a rezultat un sfert doi surprinzător şi cu o echipă oaspete, BC Rm. Vâlcea, care a pus de foarte multe ori în încurcătură mult mai titratul adversar. A fost 16-15 pentru vâlceni înaintea pauzei. În partea a doua, avertizaţi serios de stilul surprinzător de joc al vâlcenilor, la timona partidei s-a aflat în permanenţă echipa gazdă. „U“ Mobitelco Cluj-Napoca şi-a adjudecat astfel sferturile trei şi patru cu 28-17 şi 20-6.