Bihorenii au făcut scor şi la Vâlcea

luni, 26 martie 2007

Baschet masculin • Divizia A •

Încă un eşec în Sala Sporturilor Traian pentru echipa de baschet masculin antrenată de Cristian Achim. Chiar dacă ofensiv vâlcenii au jucat bine, latura apărării sub panou a lăsat de dorit, astfel că CSU Leonardo Oradea, echipă care şi-a făcut în ultimele etape o normă prin a marca minim 100 de puncte, şi-a îndeplinit şi de data aceasta obiectivul. Interesant este faptul că primele două sferturi au fost simetrice. Decişi să-şi adjudece cât mai uşor victoria, orădenii au câştigat primul sfert cu 34-23. În sfertul doi, cu exact acelaşi scor, vâlcenii s-au impus cu 34-23. Echilibrul nu s-a mai păstrat şi după pauză, întrucât ardelenii şi-au luat în serios rolul de favoriţi, astfel că sferul trei a revenit echipei oaspete cu punctajul de 21-18, iar ultimul sfert s-a încheiat cu scorul de 30-23, tot în favoarea orădenilor. Chiar dacă echipa noastră a pierdut, nu putem trece peste reuşitele excelente ale americanului Miller, cel care a fost, din nou, cel mai bun jucător din trupa lui Cristi Achim.