Victorie de răsunet în Capitală

luni, 22 ianuarie 2007

Baschet feminin / Divizia A

• fetele antrenate de Mihai Toma s-au impus în faţa unei forţe a baschetului feminin românesc

În ciuda tuturor celor care prevesteau vremuri grele pentru baschetbalistele antrenate de Mihai Toma, punând asta pe seama faptului că, o dată cu plecarea lui Doru Moise, nu vor mai fi rezultate, iată că s-au înşelat. Fără a minimaliza cu nimic meritele lui Moise, cel mai valoros antrenor din baschetul feminin românesc, iată că în urma sa se formează nu doar un nou tehnician demn de luat în seamă, ci şi o echipă care va avea de spus multe în viitorul nu prea îndepărtat. Victoria din prima etapă a returului, când CET Govora a realizat scorul campionatului, a fost doar un pas în acest sens. Victoria de la finele săptămânii recent încheiate va reprezenta, suntem convinşi, un semnal de alarmă tras în faţa celorlalte competitoare care trebuie să ştie că de aici înainte nu pot trata cu lejeritate o dispută contra vâlcencelor. Iar următoarea victimă se pregăteşte a fi nou promovata CST Alexandria. La Bucureşti, în disputa cu Sportul Studenţesc, echipa lui Mihai Toma a dat lovitura pe final. Primul sfert s-a încheiat cu o diferenţă lejeră pentru gruparea din capitală: 24-15. În sfertul doi, adică pe finalul primei reprize, deja vâlcencele şi-au arătat colţii şi au fost cu un punct peste adversare: 12-13. Repriza a doua a continuat în aceeaşi nouă ca finalul primei jumătăţi a meciului: 16-14 pentru CET Govora, dar în continuare bucureştencele stăteau liniştite la adăpostul diferenţei confortabile din primul sfert. Şi, când puternica echipă a Capitalei, despre care adesea s-a spus că ar fi favorita Federaţiei şi a arbitrajelor, iată că CET Govora a ştiut să acţioneze şi s-a impus în ultimul sfert cu 21-12, spre stupefacţia unei săli întregi şi a unor adversare ce încasau „lovitură după lovitură“. În viziunea oficialilor acestei partide, vâlceanca Irina Borş a fost cea mai bună jucătoare a meciului. Alături de Irina, s-au mai remarcat dintre jucătoarele rulate de Mihai Toma şi Laura Bocoş, Ana-Maria Mezaroş, Elena Bocoş, Ana-Maria Chirilă, Bianca Barbu, Janina Simionca, Georgeta Ştefan şi Maria Marcu. Din lotul bucureştencelor s-a remarcat ex-vâlceanca Silvia Ondreicovics.