în sfârşit, un succes clar pentru CET Govora

luni, 11 decembrie 2006

Baschet feminin

În sfârşit, un succes clar pentru CET Govora

Aşa cum era de aşteptat, CET Govora nu a avut complexe în disputa cu ultima clasată din Divizia A. Parida de la Dej a fost la discreţia vâlcencelor şi doar primul sfert a stat sub semnul echilibrului, când punctajul a fost 18-16 în favoarea jucătoarelor antrenate de Mihai Toma. Sfertul doi a făcut pe deplin diferenţa. A fost de altfel sfertul în care vâlcencele au dorit să-şi asigure victoiria şi au marcat nu mai puţin de 30 de puncte, în timp ce gazdele n-au reuşit nici măcar pe jumătate (30-13). Sfertul trei a arătat un fel de anti-baschet, ambele echipe fiind împăcate cu soarta meciului. Vâlcencele n-au forţat şi doar 15 puncte au trecut în cont, în timp ce dejencele s-au mulţumit cu aceeaşi cotă de 13 puncte. În fine, şi sfertul patru a fost „adjudecat“ de CET Govora, cu 27-16, scorul final, 90-58 scutindu-ne de orice emoţii. În urma acestui rezultat Someşul Tiger Dej a rămas pe ultimul loc al clasamentului, iar vâlcencele aşteaptă pe 16 decembrie, în Sala Sporturilor „Traian“ să dea piept cu liderul la zi, Municipal Târgovişte.