Specialiştii victoriilor la limită

luni, 6 noiembrie 2006

Unirea Dej - CSM Rm. Vâlcea 1-2

Se pare că răbdarea pe care au avut-o unii vâlceni cu tânărul antrenor Costel Pană începe să dea roade. Fără prea mult tam-tam, fără rezultate spectaculoase (înţelegând aici victorii la diferenţe mari de scor, pentru că spectaculoasă poate fi înfrângerea grupării din Mioveni, aici, la Vâlcea), gruparea din Zăvoi începe să se ridice din zona „nisipurilor mişcătoare“ şi ne putem aştepta la o iarnă liniştită, fără teama că returul va fi abordat cu „sabia“ retrogradării deasupra capului. CSM-ul figurează pe primul loc într-un clasament al celor mai „italieneşti“ echipe, graţie unui nou succes la limită. Victoria cu 2-1 obţinută la Dej s-a prefigurat abia în repriza a doua, după ce se părea că ne vom îndrepta spre un rezultat alb, de egalitate. Primul care s-a opus egalului a fost tânărul Moţ. Acesta a deschis scorul în minutul 72, urmat la doar trei minute distanţă de inegalabilul şi inepuizabilul Melcea. Faptul că Unirea Dej a redus din diferenţă în minutul 87 nu a făcut decât să mărească suspansul pe final de meci, însă victoria nu a fost scăpată printre degete de către vâlceni.