Noi succese înregistrate de Ioniţă Sport Center

luni, 13 noiembrie 2006

Karate

Zilele trecute, la Craiova s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Karate Shotokan, competiţie destinată copiilor şi juniorilor. La întrecere au participat şi câţiva sportivi de la clubul privat Ioniţă Sport Center, condus de fostul campion european, Mihai Ioniţă. Aici, sportivii vâlceni au obţinut trei medalii de aur, una de argint şi trei de bronz. Aurul şi, implicit titlul de campioni naţionali la categoriile la care au concurat, a fost obţinut de sportivii Anca Ioana Motoc (copii, 10-11 ani, +45 kg), Cătălin Şarpe (copii, 12-13 ani, –50 kg) şi Elena Olaru (junioare, 18-20 ani, –50 kg). Locul 2 şi medalia de vicecampioană naţională i-a revenit tinerei Silvia Rădulescu, care a concurat la copii, 10-11 ani, –40 kg. Cele trei medalii de bronz au fost adjudecate de sportivii Diana Motoc (copii, 12-13 ani, +55 kg), Aurelian Dăncilă (copii, 10-11 ani, –40 kg) şi Alina Mitran (junioare, 18-20 ani, –60 kg). În paralel, în capitala Băniei a avut loc o altă competiţie de karate, „Cupa Băniei”. Şi aici, sportivii antrenaţi de profesorul Mihai Ioniţă au obţinut mai multe medalii. Patru de aur, trei de argint şi două de bronz. Medaliile de aur au fost câştigate de George Albert Gâlcă (minicadeţi, 14-15 ani, –48 kg), Alhaj Ali Hajar (cadete, 16-17 ani, –50 kg), Mihăiţă Tudorel Safta (cadeţi, 16-17 ani, +68 kg) şi Marian Petrache (seniori, –68 kg). Medaliile de argint au revenit sportivilor Andreea Lăutaru (cadete, 16-17 ani, +50 kg), Cătălin Grigorescu (cadeţi, 16-17 ani, +68 kg) şi Claudiu Croitoru (cadeţi, 16-17 ani, –68 kg. La aceeaşi competiţie, alţi doi sportivi de la Ioniţă Sport Center au câştigat două medalii de bronz. Aceştia sunt Petre Cumpănăşoiu (cadeţi, 16-17 ani, –68 kg) şi Ioan Alexandru David (cadeţi, 16-17 ani, +68 kg). În total, la Naţionalele de karate shotokan şi „Cupa Băniei”, sportivii profesorului Mihai Ioniţă au câştigat 16 medalii.