Vâlcencele fac spectacol în Cupa Cupelor

duminică, 15 octombrie 2006

Handbal feminin

Debutul în competiţiile europene, respectiv Cupa Cupelor, a însemnat pentru CS Oltchim Rm. Vâlcea realizarea unui record prin victoria categorică, 47-11, înregistrată la primul joc contra fetelor de la Antwerpen (Belgia). Practic meciul a curs într-un singur sens, spre poarta belgiencelor, iar faptul că la puţin timp după primul sfert de oră scorul era 18-2 pentru Oltchim spune totul. Evidentă fiind diferenţa de valoare între echipe, antrenorul Ghiţă Tadici a rulat aproape întreg lotul de jucătoare pe care le-a avut la dispoziţie. La pauză a fost 24-5, iar în repriza a doua jocul vâlcencelor s-a axat numai şi numai pe spectacol. Au marcat din toate poziţiile şi au smul ropote de aplauze. Returul s-a disputat duminică seara, după închiderea ediţiei. În primul meci, cel de sâmbătă, pentru Oltchim au marcat: Nechita 8 goluri, Gâlca 7, Maier 7, Ardean 6, Tivadar 4, Luca 3, Meirosu 3, Lecusanu 2, Bese 2, Puscasu 2, Roxana Gheorghe 2, Vadineanu 1.