Tadici şi vedetele lui văd europenele la TV

luni, 5 iunie 2006

Handbalistele aduse în acest an la Oltchim, au intrat deja în istorie:

Nici măcar o victorie, aşa, de palmares, n-au fost capabile să obţină handbalistele antrenate de Giţă Tadici, selecţionerul adus anul acesta pe post de salvator al echipei de club Oltchim, echipă ce nu a mai câştigat de ani buni un trofeu naţional, darămite unul internaţional! Jucătoarele pe care Tadici le pregăteşte la Naţională şi pe care le va avea sub comanda sa la Rm. Vâlcea şi-au dat în petec, au evoluat penibil şi au fost pur şi simplu umilite de fetele Anjei Andersen, antrenoarea cu orientări sexuale anormale, ce se ocupă de pregătirea selecţionatei Serbiei-Muntenegru. Este pentru prima dată în istorie când Naţionala de fete a României ratează un turneu final, european sau mondial. După ce au pierdut la Bucureşti cu 21-25, elevele lui Ghiţă Tadici au fost la un pas de a produce surpriza, conducând cu 13-9 la pauză şi la şase goluri avans când mai erau 20 de minute din meci, însă, în final, au reuşit doar un rezultat de egalitate 26-26. Prima repriză a fost una de vis şi în minutul 27 era refăcută diferenţa din tur, româncele conducând cu 12-8. Aceeaşi diferenţă s-a consemnat şi la pauză, iar în minutul 35 România era ca şi calificată la Europene, având 17-11 şi două jucătoare în plus pe teren! A urmat însă o ratare a lui Ardean dintr-o aruncare de la 7 metri şi totul s-a năruit. Sârboaicele au refăcut în numai şapte minute diferenţa (17-17), preluând apoi conducerea pe tabela de scor. Pe final am izbutit egalarea, însă acest rezultat nu face cinste unei echipe ce a intrat în istorie cu o contraperformanţă: prima ratare a unui turneu final de handbal feminin la care România nu participă!