CET Govora a pierdut şi al doilea meci din play-off

luni, 17 aprilie 2006

Aşa cum era de aşteptat,

Încă din primul sfert, partida a fost deosebit de echilibrată. Ambele echipe au mers cap la cap, fetele noastre ridicându-se în dese rânduri peste mult mai puternicele lor adversare. După zece minute, Biandra conducea cu 16-15, dar era clar că meciul era departe de a fi jucat. Graţie unei evoluţii sclipitoare a Anei Maria Mezaroş şi a Cristinei Duma, CET Govora a reuşit să domine categoric al doilea sfert. Atunci a avut chiar un avantaj considerabil (33-25), dar oaspetele şi-au revenit şi au mai recuperat din diferenţă, astfel că la pauză tabela de marcaj indica scorul de 33-29 pentru CET Govora.

La reluare, oaspetele au jucat mai precis o perioadă de timp, în care s-au şi instalat iarăşi la conducerea partidei, ce-i drept având un avantaj minim, de doar 2 puncte. Totuşi, vâlcencele s-au revanşat în următoarele minute, iar sfertul l-au încheiat tot ele cu plus (43-42). Debutul ultimului sfert ne-a aparţinut în întregime. Bazându-se pe o apărare agresivă, antrenorul Doru Moise le-a insuflat elevelor sale o capacitate de luptă exemplară, iar CET Govora s-a detaşat uluitor până la 51-42 în minutul 33. După alte câteva zeci de secunde, vâlcencele se aflau în continuare în avantaj (54-46 în minutul 36). Dar de aici „s-a cam rupt filmul” pentru ele. Oaspetele au jucat mai bine în apărare, au marcat de câteva ori consecutiv şi au învins finalmente cu 57-54.

Au marcat pentru CET Govora: Ana-Maria Mezaroş (20 p.), Cristina Duma (17 p.), Loredana Cătănoiu (9 p.), Silvia Ondreikovics (4 p.), Magda Moise (2 p.) şi Janina Simionca (2 p.).

Dorin Vlad:

„Să câştigi în faţa Biandrei nu e uşor”

La finele partidei, preşedintele echipei CET Govora, Dorin Vlad, a apreciat efortul jucătoarelor vâlcene. „Fetele au jucat foarte bine, în unele momente fiind peste adversare. Eram aproape să producem surpriza şi să le batem. Am avut 51-42 şi apoi 54-46 în ultimul sfert, dar apoi au înscris numai adversarele şi am pierdut iarăşi. Să câştigi totuşi un sfert în faţa Biandrei nu e tocmai uşor, nu multe echipe au reuşit asta în campionat”.