VICTORIEEE!!! SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus în deplasare în fața campioanei CSM București scor 22-19, și e lider solitar în Liga Florilor!

marți, 9 octombrie 2018

CSM București, învinsă CATEGORIC de SCM Rm. Vâlcea! Noua senzație a handbalului românesc a făcut MINUNI în poartă

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus în deplasare în fața campioanei CSM București scor 22-19, și e lider solitar în Liga Florilor.

Victorie FABULOASA pentru echipa noastra, azi, in Polivalenta din Capitala!!!
CSM BUCURESTI - SCM RM. VALCEA 19-22, in etapa 5 din Liga Florilor!!
Echipa noastră este liderul campionatului, fiind singura formatie cu punctaj maxim dupa cinci jocuri!
Felicitari intregii echipe si antrenorilor!

Vâlcencele au obținut a doua victorie în fața "tigroaicelor" în acest debut de sezon, după cea din Supercupa României, scor 33-31, după prelungiri.

Elevele lui Florentin Pera au început perfect partida, fără pic de trac. Pe fondul unor intervenții miraculoase ale Iuliei Dumanska și ale aruncărilor imparabile lansate de Irina Glibko din inter stânga, Vâlcea s-a desprins la 9-4. Revenirea bucureștencelor a fost îngreunată de revelația Diana Ciucă. Portărița de doar 18 ani, numită de Federația Internațională pe lista marilor talente ale handbalului mondial, a apărat nu mai puțin de 5 lovituri de la 7 metri, două în fața Cristinei Neagu.

CSM s-a apropiat la două lungimi în ultimele 10 minute, dar elanul le-a fost tăiat de aceeași Irina Glibko, cea mai bună jucătoare a partidei. Ultimele atacuri ale campioanelor au fost haotice, cu aruncări forțate, de la mare distanță.

Rm. Vâlcea urcă pe prima poziție a clasamentului, cu 5 victorii în  primele 5 etape. CSM București este a treia, în spatele celor de Măgura Cisnădie.

CSM BUCUREȘTI - SCM RM. VÂLCEA 19-22

S-a terminat partida! Vâlcea se impune cu 22-19.
17-19 / Ciucă apără încă o lovitură de la 7 metri!
16-18 /
Dumanska intervine miraculos la o aruncare lansată de Cristina Neagudin inter stânga.
14-16 /
Radicevici punctează pe contraatac. Florentin Pera cere time-out.
10-15 /
 Diana Ciucă apără a treia aruncare de la 7 metri!
10-13 /
Amanda Kurtovic înscrie la prima acțiune.

A început repriza secundă!
SCM Rm. Vâlcea conduce la pauză cu 13-9.
8-12 //
Dumanska se lovește cu 3 minute înainte de finalul primei reprize. Din fericire poate continua partida.
6-11 /
Diana Ciucă apără lovitura de la 7 metri trimisă de de Cristina Neagu.
4-9 /
 Irina Glibko catapultează o minge în vinclu, în ultima secundă a atacului.
4-8 /
 Bianca Bazaliu punctează după 7 minute pentru bucureștence.
3-6 /
 Dumanska are două intervenții consecutive. Irina Glibko e de neoprit și duce diferența la 3 goluri. Galeria oaspeților domină atmosfera din sală.
2-4 /
Vâlcencele încep perfect partida! Time-out-ul cerut de staff-ul campioanei nu a avut rezultate.
1-2 /
Neagu trimite în bară, iar oaspetele egalează pe contră. Raluca Băcăoanu o păcălește pe Paula Ungureanu la acțiunea imediat următoare.

A început partida! Oltencele au prima posesie.

CSM București pare a avea în sfârșit concurență serioasă în lupta pentru titlul din Liga Florilor. SCM Rm. Vâlcea a furnizat surpriza în primul meci oficial al sezonului, câștigând, la București, Supercupa României în fața marii favorite, CSM București. Dumanska, Glibko, Fraga și celelalte vâlcence au trecut, pe 25 august, de campioane cu 33-31, după prelungiri.

Neagu și compania vor acum revanșa, în duelul singurelor formații cu punctaj maxim până în acest moment al competiției.