|duminică, aprilie 22, 2018
  • Follow Us!

Rezultate bune ale elevilor valceni la Olimpiada Națională de Informatică 

olimpiada-informatica

La Olimpiada Națională de Informatică – Secțiunea liceu din acest an școlar, Județul Vâlcea a fost reprezentat de 13 elevi însoțiți de profesorul Dumitrescu Ovidiu de la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, care i-a susținut pe toată durata concursului. Competiția s-a desfășurat în orașul Constanța în perioada 28.03-02.04.2018. Munca elevilor și a profesorilor îndrumători a fost răsplătită prin rezultate de excepție, 9 medalii: 1 aur, 2 argint, 6 bronz și 3 mențiuni, după cum urmează:

Medalie de aur și Mențiune – Arnăutu Andrei, clasa a XII-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Grigorean Andrei, Spătărel Dan Constantin, Arișanu Ana-Maria, Haller Antonia Elisabeta;

Medalie de argint și Mențiune – Kaproş Ana, clasa a XI-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arișanu Ana-Maria, Grigorean Andrei, Spătarel Dan, Haller Antonia;

Medalie de argint și Mențiune – Anghelina Ion Marian, clasa a X-a, Colegiul Național „Gib Mihăescu” Drăgășani, profesori îndrumători: Pătru Laurențiu

Medalie de bronz – Badea Adrian Cătălinclasa a XII-a, Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, profesori îndrumători: Grecea Violeta;

Medalie de bronz – Trepteanu Narcis Lucian, clasa a XII-a, Colegiul Național „Gib Mihăescu” Drăgășani.

Medalie de bronz – Oprea Mihai, clasa a IX-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Farcășanu Antoanela;

Medalie de bronz – Buță Gabriel Stelian, clasa a X-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Dumitrescu Ovidiu;

Medalie de bronz – Marinescu Ioana, clasa a X-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arișanu Ana-Maria, Loghin Mălina, Spătarel Dan;

Medalie de bronz – Stegăruș Petre Florin, clasa a X-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arișanu Ana-Maria, Loghin Mălina.

Rezultate bune au obținut și elevii: Cărămidă Iustina Andreea, clasa a IX-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Farcășanu Antoanela; Birțoiu Alexandru, clasa a X-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arișanu Ana-Maria, Loghin Mălina, Ionescu Teodor Stelian; Oprescu Teodor Gabriel, clasa a X-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arișanu Ana-Maria, Loghin Mălina; Barbu Mihai Eugen, clasa a XI-a, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Farcășanu Antoanela.

Cu toții au demonstrat optimism, gândire pozitivă, inspirație, curaj, perseverență, încredere în forțele proprii, motivație pentru atingerea scopurilor.

Felicitări profesorilor! Felicitări părinților!

Succes elevilor în competițiile viitoare!

Leave a Response