|marți, ianuarie 17, 2017
  • Follow Us!

SENZAȚIONAL! Capitala teatrului românesc se mută la Râmnicu Vâlcea! Programul Festivalului de Teatru „Râmnic Inter Fest” 

Ariel Fest

 

Programul Festivalului de Teatru „Râmnic Inter Fest”

  • ediţia a V-a •

18 – 25 octombrie

duminică, 18 octombrie

  • ora 19.00 – Teatrului Municipal Ariel, Râmnicu Vâlcea – PREMIERĂ „Şase personaje în căutarea unui autor” de Luigi Pirandello, regia Ştefan Iordănescu

– în sala Cinema „Geo Saizescu

luni, 19 octombrie

  • ora 19.00 – Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” – Bucureşti – „Scene din viaţa insectelor”, regia Victor Ioan Frunză, cu Alexandra Fasolă, Adrian Nicolae, George Costin, Nicoleta Hâncu, Sorin Miron

– în sala Cinema „Geo Saizescu”

  • ora 21.00 – Asociaţia Culturală ADO Bucureşti – „Amintiri din epoca de şcoală”, de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol, cu Katia Pascariu și Alexandru Potocean

– în sala Grand Hotel SOFIANU

marţi, 20 octombrie

  • ora 10.30 – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia)

– în sala Grand Hotel SOFIANU

  • ora 19.00 – Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – „Frau Hess şi grădinile ei…” de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater, cu Maia Morgenstern, Constantin Cojocaru, Marius Călugăriţa, Veaceslav Grosu, Anka Levana, Cristina Cîrcei, Natalie Ester, Darius Daradici, Viorel Manole

– în sala Cinema „Geo Saizescu”

  • ora 21.00 – Compania Unteatru Bucureşti, – „Frumoasa călătorie a urşilor Panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt”, de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu, cu Iolanda Covaci şi Marius Calugăriţa

– în sala mare Grand Hotel SOFIANU

miercuri, 21 octombrie

  • ora 10.30 – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia)

– în sala Grand Hotel SOFIANU

  • ora 19.00 – Teatrul Naţional Craiova – „Spargerea”,după Răzvan Petrescu, regia Dragoş Muşoiu, cu Claudiu Bleonţ, Iulia Lazãr, Angel Rababoc, Adrian And one, Cãtãlin Vieru, Iulia Colan, Gabriela Baciu, Anca Dinu Eugen Titu

– în sala Teatrului de Stat Anton Pann

  • ora 21.00 – Teatrul LUNI & Compagnie 28, Bucureşti, „Don’t cry baby”, după după Scufiţa Roşie- de Fraţii Grimm un text de Catinca Drăgănescu, regia Eugen Jebeleanu, cu Ştefan Huluba, Conrad Mericoffer, Nicoleta Lefter, Camelia Pintilie, Cristina Drăghici, Silvian Vâlcu

– în sala mare Grand Hotel SOFIANU

joi, 22 octombrie                                                                     

  • ora 10.30 – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia)

– în sala Grand Hotel SOFIANU

  • ora 19.00 – Florin Piersic Jr. – „Freak show” (one-man-show)

– în sala Teatrului de Stat Anton Pann

  • ora   20.30   – Teatru Karov, Tel Aviv, Israel – „În ultimul act”, după „Cântecul lebedei” A.P. Cehov, adaptare şi regie Nicu Nitai, cu Asaf Niv, Ariela Bronstein, Ofir Duan, Debbie Iablonka, Naama Shalom Amiel şi Nicu Nitai

– în sala Cinema „Geo Saizescu”

vineri, 23 octombrie

  • ora 10.30   – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia)

– în sala Grand Hotel SOFIANU

  • ora 19.00   – Teatrul Bulandra, Bucureşti – „Arlechino moare!”, de Nikolai Evreinov, regia Antoaneta Cojocaru, cu Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ela Ionescu, Marius Chivu, Raluca Oprea

– în sala Cinema „Geo Saizescu”

  • ora 21.00 – Godot Cafe Theatre, Bucureşti – „Happy end”, de Szolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan, cu Tudor Aaron Istodor şi Raluca Aprodu

– în sala mare Grand Hotel SOFIANU

sâmbătă, 24 octombrie

  • ora 10.30 – „Polifonii ale corului în arta actorului contemporan”, workshop susţinut de Alexandru Boureanu – Teatrul Naţional Craiova şi Universitatea din Craiova – Facultatea de Teatru

– în Sala „Zăvoi”

  • ora 19.00 – Teatrul „Regina Maria” Oradea – „Leonce şi Lena”, de Georg Büchner, regia Mihai Măniuţiu, cu Richard Balint, Eugen Neag, Alina Leonte Emil Sauciuc, Daniel Vulcu Adela Lazăr, Angela Tanko, Mihaela Gherdan, Andreea Gabor, Simona Codreanu Răzvan Vicoveanu, Pavel Sîrghi, Alin Stanciu, George Dometi, Radu Tudor; Orchestra: Andrian Locovei (acordeon), Florian Chelu (chitară bass), Alexandru Szuz (tobe), Richard Balint (chitară)
  • în sala Casei de Cultură a Sindicatelor – în Sala „Zăvoi”                                duminică, 25 octombrie             ora 18.00 – Compagnie les Cracheurs d’encre, Dijon, Franţa şi Café – Théâtre PALY (Association Dimanche) Craiova, România, regia Alexandru Boureanu – „Et ma mere: je crois que c’est moi” – cu Claire Despierres (one-woman-show)                    ora 19.00 – Teatrul de Stat Anton Pann, Râmnicu Vâlcea – PREMIERĂ „Raze de vermine”, de Philip Ridley, regia Botos Balint
  • – Sala Teatrului de Stat Anton Pann
  • – în Sala „Zăvoi”                                         
  • ora 21.00 – Godot Cafe Theatre, Bucureşti „Carpathian Garden”, text şi regie Radu Iacoban, cu Tudor Aaron Istodor şi Radu Iacoban

Leave a Response