|joi, iulie 27, 2017
  • Follow Us!

Fotbal ONSS: Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea, campioană națională la fete gimnaziu 

fotbal fete Milcoiu

Timp de două zile, vineri și sâmbătă, Bistrița a fost gazda fazei finale a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la fotbal fete, ciclul gimnazial, competiție la care vor participa 8 echipe calificate în urma disputării etapelor zonale. Site-ul sportulbistritean.ro menționează că 8 echipe au fost repartizate în două grupe de 4 echipe, se va juca sistem turneu fiecare cu fiecare, primele două echipe clasate în grupe vor juca semifinale. Competiția s-a desfășurat pe terenurile sintetice de la baza sportivă Alex.

Componența celor două grupe:

Grupa A

  1. Școala Gimnazială Târnova – Arad
  2. Școala Gimnazială Principesa Maria – Prahova
  3. Școala Gimnazială nr. 40 București
  4. Școala Gimnazială Luca Arbure Suceava

Grupa B

  1. Școala Gimnazială Comuna Milcoiu – Vâlcea
  2. Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu Cluj
  3. Școala Gimnazială Chișcani – Brăila
  4. Școala Gimnazială Mircea Eliade Satu Mare

După disputarea jocurilor în grupe, în semifinale au jucat Școala Gimnazială Târnova, Arad cu Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu Cluj și Școala Gimnazială Luca Arbure Suceava cu Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea, titlul de campionaă națională revenind elevelor de la Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea care au învind după loviturile de la 7 metri echipa din Cluj.

Rezultate

Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu Cluj – Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea  0-4

Școala Gimnazială Târnova, Arad – Școala Gimnazială Principesa Maria, Prahova 4-0

Școala Gimnazială Chișcani, Brăila – Școala Gimnazială Mircea Eliade Satu Mare 1-3

Școala Gimnazială nr. 40 București – Școala Gimnazială Luca Arbure Suceava  0-2

Școala Gimnazială Târnova, Arad – Școala Gimnazială nr. 40 București  6-1

Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea  – Școala Gimnazială Chișcani, Brăila  1-0

Școala Gimnazială Principesa Maria, Prahova – Școala Gimnazială Luca Arbure Suceava  0-2

Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu Cluj – Școala Gimnazială Mircea Eliade Satu Mare  7-1

Școala Gimnazială Târnova, Arad – Școala Gimnazială Luca Arbure Suceava  1-1

Școala Gimnazială Principesa Maria, Prahova – Școala Gimnazială nr. 40 București  1-3

Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea  – Școala Gimnazială Mircea Eliade Satu Mare  1-1

Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu Cluj – Școala Gimnazială Chișcani, Brăila  4-0

Semifinale

Școala Gimnazială Târnova, Arad – Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu Cluj 1-1 (2-3 la penalty)

Școala Gimnazială Luca Arbure Suceava  – Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea  1-2

Finala mică

Școala Gimnazială Târnova, Arad – Școala Gimnazială Luca Arbure Suceava  2-0

Finala mare

Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu Cluj – Școala Gimnazială Comuna Milcoiu, Vâlcea  1-1 (1-2 la penalty)

 

 

Leave a Response