CSM Rm. Vâlcea a reuşit o victorie de răsunet la lidera seriei, ASA Tg. Mureş!

luni, 26 mai 2014

• Liga a II-a, ASA Tg. Mureş-CSM Rm. Vâlcea 0-1

CSM Rm. Vâlcea rămâne în cursa pentru promovare după succesul superb de sâmbătă seară, 1-0 la Tg. Mureş, în disputa cu liderul ASA. Erik Lincar a resuscitat echipa vâlceană, care, de la venirea sa, a reuşit patru victorii şi un egal, fără a încasa gol! De remarcat că, din cele cinci jocuri, trei victorii au fost în deplasare. Unicul gol al derby-ului de azi, de la Tg. Mureş, a fost marcat în secunda 40 de către Bogdan Geantă, care a finalizat cu un şut plasat, după ce Codin şi N'Kongue fuseseră blocaţi. Matache a deviat în bară lovitura de cap a lui Ndoye (minutul 12) şi astfel Vâlcea a intrat în avantaj la pauză. În ultimul sfert de oră al meciului, ASA a presat, dar Matache a fost imbatabil şi a intervenit la reluarea lui Buhăescu din câţiva metri, apoi Hora reia în plasa laterală. Astfel, CSM câştigă la Tg. Mureş cu 1-0 şi administrează gazdelor primul eşec din play-off. CSM rămâne în cursa pentru primele două locuri, dar vâlcenii şi-au asigurat în mare măsură locul 3 şi, în cazul în care nu vor promova direct, vor contesta la TAS dreptul de promovare al Craiovei. Eforturile sponsorilor de la SC Damila SRL de a duce echipa în primul eşalon sunt la un pas de realizare.