Derbiul Seriei Nord câştigat de gazde: Vasile Ilinca, victorie şi în retur, în Treapt, cu Posada lui Gaiţă

luni, 2 decembrie 2013

Derbiul Seriei Nord a Ligii a 4-a, disputat la Horezu, pe Stadionul Treapt, între primele două clasate, Flacăra – Posada Perişani, s-a încheiat cu victoria trupei lui Vasile Ilinca (foto), 3-2. Horezenii câştigaseră şi în prima etapă, la Perişani, 4-3, iar acum aceştia s-au depărtat la 4 puncte de Posada şi vor rămâne campioni de iarnă şi după etapa care se va disputa sâmbătă, atunci când horezenii vor juca la Păuşeşti Măglaşi.

Mocioacă, o dublă pentru Posada

Sarabanda de goluri în acest meci a început în minutul 38. Atunci, Badiu a deschis scorul pentru gazde, pentru ca Stănică să facă 2-0, două minute mai târziu. Acesta fost şi scorul pauzei, iar în minutul 55 oaspeţii au redus din diferenţă, 1-2, după reuşita lui Mocioacă. În minutul 70, Milosteanu pune iarăşi două goluri între gazde şi oaspeţi (3-1), iar în minutele de prelungire, centralul Alin Olaru pune mingea pe var ((pentru Posada). Execută, şi transformă, acelaşi Mocioacă: 3-2 pentru Flacăra, echipă care face 40 de puncte şi rămâne pe primul loc. Posada, cu 36 de puncte, rămâne pe 2, însă Cozia se apropie de gruparea lui Costel Gaiţă la 3 puncte.

Zorile Scundu, prima victorie de la promovare

În Seria Sud, gruparea lui Titi Ţăpîrlan, Zorile Scundu, a reuşit prima victorie din acest campionat (din momentul în care a promovat, 2-1, la Măciuca, în compania echipei secunde a CSM-ului. Scundenii mai câştigaseră 3 puncte în tur, dar la „masa verde”. Şi dacă băbenarii au făcut 8-2 acasă cu Unirea Tomşani, CS Şirineasa a câştigat, 6-0, la Ioneşti, cu Oltul. În ultima etapă a acestui an, băbenarii, care au 45 de puncte, joacă la Valea Mare, cu Viitorul, iar CS Şirineasa (care are 42 de puncte) va întâlnii acasă pe Victoria Frînceşti. În aceeaşi rundă a seriei, două echipe au câştigat acasă la scor de neprezentare: Unirea Drăgăşani, cu Viitorul Valea Mare şi Experti Popeşti (la Oteşani) cu AS Creţeni.

Galicenii învinşi acasă…dar în deplasare

Într-un meci disputat pe terenul Hidro (meci considerat acasă pentru Topologul Galicea), gruparea lui Iustin Croitoru a pierdut categoric, 1-5, în faţa trupei lui Dan Zguroiu. Goluri multe s-au marcat şi la Malaia (6-1 CU Unirea P. Măglaşi). La Fedeleşoiu, Viitorul Dăeşti a învins la scor de neprezentare pe AS Căzăneşti, Lotru Brezoi a câştigat la Măldăreşti, iar meciul Stejarul Vlădeşti – Viitorul Budeşti s-a încheiat aşa cum a început, 0-0.

Rezultatele etapei în cele două serii:

Seria Nord: Foresta Malaia – Unirea P. Măglaşi 6-1; Flacăra Horezu – Posada Perişani 3-2; Minerul Ocnele Mari – Cozia Călimăneşti 1-3; Viitorul Dăeşti – AS Căzăneşti 3-0; Topologul Galicea – CS Hidro 1-5; Progresul Măldăreşti – Lotru Brezoi 1-2; Stejarul Vlădeşti – Viitorul Budeşti 0-0. Seria Sud: Olteţul Alunu – CS Mădulari 1-1; Voinţa Orleşti – CS Şuşani 4-1; Unirea Drăgăşani – Viitorul Valea Mafre 3-0; FC Băbeni – Unirea Tomşani 8-2; Experti Popeşti – AS Creţeni 3-0; CSM 2. Rm. Vâlcea – Zorile Scundu 1-2; Oltul Ioneşti – AS Şirineasa 0-6. Victoria Frînceşti a stat.