Rezultate consemnate în Liga a IV-a de fotbal

miercuri, 9 octombrie 2013

Liga a IV-a la fotbal a programat primul mare derby al turului de campionat, În Seria Sud. La Băbeni s-au aflat faţă în faţă echipa locală, antrenată de Marian Deaconescu şi Unirea Drăgăşani, cu Octavia Mâţoc pe banca tehnică. Băbenarii au început cele 90 de minute ca mari favoriţi şi au reuşit să îşi respecte statutul şi au deschis scorul în minutul 30, după ce Ilie Muşoroaia a executat bine o lovitură liberă directă. Imediat după pauză, Tomescu a dus scorul la 2-0 şi meciul se îndrepta spre un deznodământ aşteptat. Golul de onoare al drăgăşenenilor din minutul 86 nu a făcut decât să anime ostilităţile în ultimele minute. În final a fost 2-1 pentru FC Băbeni, echipă care rămâne cu punctaj maxim şi este pe locul secund al clasamentului, cu un meci mai puţin disputat faţă de lidera CS Şirineasa. Fără înfrângere mai este şi Experţii Popeşti. În runda viitoare popeştenii se deplasează chiar pe terenul Unirii Drăgăşani, într-o altă partidă foarte importantă pentru participarea la turneul play-off. În Seria Nord, Flacăra Horezu, echipa antrenată de experimentatul Vasile Ilinca, continuă parcursul fără greşeală. Horezenii nu au avut probleme nici în deplasarea de la Galicea, acolo unde s-au impus cu un clar 6-1. Fără înfrângere mai este o singură echipă, Cozia Călimăneşti, care este, însă, la patru puncte distanţă de lideră după egalul înregistrat la Budeşti, cu Viitorul. Campioanele judeţului din ultimii doi ani, Posada Perişani şi CS Hidroelectra continuă să ţină pasul cu primele clasate după ce au câştigat câte trei puncte din întâlnirile cu Stejarul Vlădeşti, respectiv Foresta Malaia.