Schimb de putere: Baia Mare a spulberat Vâlcea

joi, 19 septembrie 2013

HCM Baia Mare a învins clar HCM Râmnicu Vâlcea (fosta Oltchim) într-un meci restant din cadrul celei de-a doua etape a Ligii Naționale.

Deși vâlcencele au pierdut majoritatea jucătoarelor, două chiar în favoarea adversarei de astăzi (Paula Ungureanu și Ada Nechita), ele au reușit să țină pasul în prima repriză și au intrat la cabine cu un dezavantaj de doar două goluri, 13-15. Baia Mare s-a dezlănțuit în repriza secundă și s-a impus în final cu 34-22, preluând de la Corona Brașov șefia clasamentului după două etape disputate.

Meciul dintre cele două a avut o încărcătură aparte. S-au înfruntat echipa care a dominat autoritar handbalul românesc în ultimii ani și a reprezentat la cel mai înalt nivel România în Liga Campionilor și cea care își propune aceste lucruri de acum înainte. Partida ar fi trebuit să se dispute în weekend-ul trecut, însă a fost amânat pentru ca HCM Baia Mare să poată disputa turneul de calificare în grupele Ligii (turneu pe care, de altfel, l-a câștigat).