CSM Râmnicu Vâlcea a câştigat la limită (3-2) meciul din Liga a II-a de fotbal cu FC Bihor

duminică, 15 septembrie 2013

Sâmbătă, 14 septembrie 2013, pe Stadionul Municipal din Rm. Vâlcea, peste 2.000 de spectatori au asistat la prima victorie a echipei CSM Râmnicu Vâlcea în această ediţie de campionat din cadrul Ligii a II-a de fotbal: vâlcenii s-au impus cu scorul de 3-2 cu FC Bihor. Golurile vâlcenilor au fost marcate de Arnăutu, Deaconescu şi Cataramă, ultimul dintr-o lovitura libera de la 25 de metri „a la Claudiu Niculescu”, antrenorul CSM. Eliminat in meciul de Cupa, contra Universitatii Craiova, antrenorul principal al CSM-ului, Claudiu Niculescu a urmarit meciul din tribuna oficiala. La conferinta de presa de dupa meci a venit secundul acestuia, Cornel Dobre, care a declarat urmatoarele: „Jocul a fost la discretia noastra, chiar daca nu scapam de meteahna balcanicului de a trata meciul cu atentie pe toata durata celor 90 de minute. Am intalnit o echipa care nu ne-a pus probleme, iar jocul a fost controlat in totalitate de noi. Am condus cu 3-0, s-a terminat 3-2, poate de aceea este frumos fotbalul. O sa vorbim cu jucatorii sa remediem ce nu a mers azi. Claudiu este foarte suparat, mai ales ca, stiti cum se spune: adversarii au ajuns o singura data la poarta si au marcat doua goluri. Nu au fost probleme tactice. Jucatorilor li s-a atras atentia la pauza ca trebuie sa fim concentrati, chiar daca conducem cu 2-0. Nu ai voie sa conduci cu 3-0, in superioritate numerica, si sa incasezi doua goluri pe lipsa marcajului. Golul lui Catarama a fost frumos. Sunt cativa jucatori care exerseaza loviturile libere la antrenamente cu Claudiu: Catarama, Lirca sau Edi Stoica. E greu fara Claudiu pe banca. Nu comentez nimic despre cealalta echipa. Azi nu au fost probleme de arbitraj. Trebuie sa demonstram pe teren ca suntem favoriti la promovare. Oricum noi abordam fiecare joc la victorie. Nu conteaza cine vine in Zavoi, daca jucam acasa sau in deplasare, noi trebuie sa intram pe teren cu dorinta de a castiga fiecare meci in parte. Negrut a suferit o entorsa la glezna, iar luni vedem cat trebuie sa stea”. „Au fost doua reprize distincte. In prima am fost dominati, iar in a doua, chiar daca am jucat in 10 oameni, am avut posesie, am marcat doua goluri. Eliminarea lui Sfarlea a fost nemeritata. Am fost dezavantajati de arbitrii. Sunt si lucruri subiective, dar asta a fost impresia mea la meciul de azi. La pauza le-am spus jucatorilor mei ca putem reveni, ca ei o sa scada fizic. Pacat pentru repriza slaba pe care am facut-o in prima parte a jocului. Noi construim o echipa, dar vrem sa castigam fiecare meci. Azi am avut in teren doi jucatori de la Luceafarul Oradea, pe Letan si pe Ianc. Obiectivul nostru este clasarea pe unul dintre locurile 1-6. Seria este grea pentru ca s-au condensat valorile. CSM Rm.Valcea si ASA Tg. Mures sunt in opinia mea favoritele la promovare”, a declarat la conferinta de presa antrenorul bihorenilor, Gheorghe Ghit.