Poli Timişoara a bătut cu 1-0 echipa CSM Rm. Vâlcea

duminică, 27 noiembrie 2011

Poli încheie turul cu o victorie chinuită, 1-0 la Râmnicu Vâlcea. Bănăţenii sunt acum la egalitate cu Gloria atât la puncte, cât şi la golaveraj, însă bistriţenii au mai multe goluri înscrise, astfel că alb-violeţii vor ierna pe poziţia a doua. Timişorenii au dat impresia în prima repriză că au intrat deja în hibernare, chiar dacă îi aşteaptă unul dintre cele mai importante meciuri ale sezonului, în 8 decembrie, cu Gaz Metan, în sferturile Cupei. Vâlcenii, echipaţi într-un echipament foarte asemănător cu cel al naţionalei Argentinei, au dominat prima jumătate a meciului.

Chiar dacă "alb-albaştrii" vâlceni au fost mult mai determinaţi decât bănăţenii, fentele lui Mitu nu se pot compara cu cele ale lui Messi, iar precizia lui Gogoşoiu este departe de cea a lui Higuain. Astfel, gazdele au avut cele mai mari ocazii înainte de pauză, însă vârful de atac Gogoşoiu nu a reuşit să profite de ele. Golul a venit însă în minutul 72, când Ricketts a trimis în bară mingea pe care Axente a reluat-o apoi în plasă din careul mic.