Echipa CS Municipal a câştigat meciul de pe propriul teren în faţa formaţiei Chindia Târgovişte

duminică, 25 septembrie 2011

• Fotbal, Liga a II-a

• Gogoşoiu i-a salvat din nou pe vâlceni şi a marcat un gol de trei puncte n CSM a urcat pe locul 12 al clasamentului

Laurenţiu Tudor a ales tactica prudentă la începutul meciului jucat de CS Municipal pe propriul teren în faţa formaţiei patronate de Gică Popescu şi prezidată de Ion Crăciunescu, Chindia Târgovişte. După două partide pierdute pe propriul teren, cu Gaz Metan Severin şi FC Maramureş, oltenii nu îşi permiteau un nou eşec care i-ar fi afundat şi mai tare în clasament. CS Municipal putea puncta încă din debutul întâlnirii dar Octavian Vasile, scăpat singur cu Perianu, a greşit de puţin ţinta, în minutul 3. A urmat un joc mai puţin plăcut ochiului, cu faze puţinde poartă. Până la finalulo primei reprise, cele două combatante şi-au împărţit ocaziile de gol. Vedeta oaspeţilor, Bobi Verdeş, a scăpat singur cu veteranul Robert Tufişi pe care a încercat să-l lobeze dar mingea a sărit aiurea din piciorul fotbalistului cu multe meciuri în primul eşalon. Peste numai câteva minute, căpitanul municipalilor, Mitu, a uimit asistenţa când a ales să-i paseze lui Gogoşoiu, aflat în marcaj, deşi îl avea în faţă doar pe portarul advers.

Primele 45 de minute s-au terminat la egalitate şi spectatorii îi cereau lui Tudor să rişte şi să nu mai joace cu un singur vârf împins. Tehnicianul vâlcenilor s-a conformat, l-a schimbat pe Mitu cu Stoica şi CS Municipal a început să devină mai periculoasă. Jocul s-a mutat în jumătatea Chindiei şi golul a venit în mod normal. În minutul 69, Gogoşoiu şi-a dovedit măiestria, a preluat la marginea careului, a simulat pasa şi a şutat fără speranţe pentru Perianu. Din acel moment Chindia nu a mai contat în atac şi CS Municipal putea să îşi mărească avansul de pe tabelă la ocaziile lui Pârvu şi Vasile. Finalmente a fost, însă, 1-0, rezultat care o scapă pe CS Municipal de penultimul loc al clasamentului. Municipalii au urcat pe 12 şi joacă în runda viitoare pe terenul unei contracandidate la salvarea de la retrogradare, Mureşul Deva. Altfel, Gloria Bistriţa a rămas pe primul loc al clasamentului şi după această etapă, fosta formaţie din Liga I trecând la limită de Unirea Alba Iulia, 1-0.