CS Municipal a pierdut şi cu Luceafărul Oradea şi este la un punct distanţă de ultima clasată

duminică, 18 septembrie 2011

• Fotbal, Liga a II-a

CS Municipal merge din rău în mai rău în eşalonul secund al fotbalului românesc. După ce a pierdut în runda precedentă pe propriul teren cu FC Maramureş, gruparea vâlceană a cedat şi cu Luceafărul Oradea, o altă formaţie venită din Liga a III-a. Cele 90 de minute au fost de foarte proastă calitate, cele două echipe combatante dovedind că sunt departe de cerinţele eşalonului secund. Luceafărul a deschis scorul încă din minutul 15, atunci când apărarea vâlceană a greşit în lanţ iar Popescu a profitat şi a şutat imparabil de la 8, 9 metri distanţă. Până la pauză a urmat o luptă oarbă la centrul terenului, cu puţine faze de poartă. CS Municipal a reuşit să egaleze situaţia pe tabela de marcaj la numai zece minute de la reluare. Octavian Vasile a pătruns spre careul gazdelor, i-a centrat ideal lui Gogoşoiu, fostul atacant al Universităţii Craiova reuşind să puncteze cu călcâiul pentru 1-1. Meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate echitabil dar Luceafărul a reuşit să câştige toate cele trei puncte după golul marcat de Tibor Moldovan, cel mai bun jucător din teren. Vâlcenii au acumulat cea de-a treia înfrângere a campionatului şi sunt la un singur punct distanţă de ultima clasată. În runda viitoare vâlcenii joacă pe propriul teren cu Chindia Târgovişte, formaţie patronată de Gică Popescu şi al cărei preşedinte este Ion Crăciunescu.

„Nu mai există fotbal de calitate"

Tehnicianul vâlcenilor, Laurenţiu Tudor, a recunoscut după meci că elevii săi au practicat un fotbal slab: "Lipsa de experienţă s-a văzut iar. Au fost greşeli personale care ne-au costat două goluri, iar Luceafărul a luat 3 puncte. Nu vreau să supăr pe nimeni, dar, din punctul meu de vedere, azi am văzut două echipe de neputincioşi. Nu mai există fotbalişti de calitate, nu se mai lucrează la nivelul centrelor de copii şi juniori, plus desfiinţarea multor cluburi a dus la această situaţie. Meritam un egal". De partea cealaltă, Călin Moldovan a spus: "Am realizat ce a fost mai important după un joc nu tocmai cum ne-am fi dorit. Important este că s-au luat toate punctele, iar băieţii s-au dăruit şi au vrut. A fost cel mai slab joc al nostru din acest campionat, dar rămâne rezultatul care ne-a asigurat 3 puncte ce ne dau o oarecare linişte. CSM Vâlcea e o echipă imprevizibilă. Tibor Moldovan este jucătorul de care aveam nevoie, are o ocazie şi o fructifică"

1. Gloria Bistriţa 5 3 2 0 12-5 11 (+5)
2. Gaz Metan Severin 5 3 2 0 6-0 11 (+2)

Triplă pentru geantă

Fostul atacant de la CS Municipal, Bogdan Geantă, face furori în eşalonul al treilea. Bogdan a punctat de trei ori în meciul pe care Damila Măciuca l-a disputat pe propriul teren cu Metaloglobus Bucureşti şi este golgheterul Seriei a IV-a. Cealaltă formaţie vâlceană a seriei, FC Oltchim Râmnicu Vâlcea, a reuşit să se impună în deplasarea de la Minerul Mătăsari cu scorul de 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Răcăreanu.

Oltchim vrea să câştige la Galaţi

FC Oltchim va juca marţi de la ora 18.30 în Cupa României contra campioanei en-titre a României la fotbal, Oţelul Galaţi. Echipa vâlceană a eliminat până acum două formaţii din eşalonul secund, CS Municipal şi FC Argeş dar are şanse minime de reuşită în faţa echipei antrenate de Dorinel Munteanu. Partida va fi transmisă în direct pe Sport.ro.