Oltchim şi-a asigurat matematic cel de al 16-lea titlu naţional din palmares

miercuri, 14 aprilie 2010

• formaţia Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins, marţi, pe teren propriu, formaţia "U" Jolidon Cluj, scor 42-25 (22-14), într-un meci restant din etapa a XXI-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, şi şi-a asigurat matematic titlul, al 16-lea din istorie

Handbalistele de la "U" Cluj au început curajos, conducând în primele cinci minute, dar nu au putut tine ritmul cu gazdele, care au egalat, 3-3, iar apoi au preluat conducere si au condus la doua goluri în minutul 9, 6-4. Meciul a continuat sub dominatia formatiei vâlcene (32-20, min. 49), care nu a avut vreo emotie în obtinerea celei de-a 21 de victorii consecutive a sezonului, dar si a titlului national în devans cu cinci etape. De remarcat faptul ca formatia ardeleana a ratat toate cele patru aruncari de la sapte metri din prima repriza, în fata portarului Paula Ungureanu.

Marcatoare:
Oltchim - Stanca 8 goluri, Vizitiu 7, Neagu 6, Pidpalova 5, Simkute 4, Nechita 4, Szucs 3, Puscasu 2, Manea 2, Gatzel-Han 1.
"U" Jolidon Cluj - Dinca 6 goluri, Crap 5, Paraschiv 4, Chintoan 4, Tudorache 2, Ani-Senocico 2, Brânzan 1, Tetean 1.
Derbiul restant din etapa a XXI-a, între echipele de pe primele doua locuri în Liga Nationala, a adus Oltchimului (42 de puncte) un avans în clasament de 12 puncte, fata de echipa de pe locul secund, "U" Jolidon Cluj, cu cinci etape înainte de încheierea sezonului 2009-2010. Chiar daca formatia din Râmnicu Vâlcea ar pierde toate cele cinci meciuri ramase, tot ar încheia pe prima pozitie, principala urmaritoare neputând sa acumuleze decât maxim zece puncte, insuficiente pentru a depasi pe Oltchim.

La rândul lor, jucatoarele de la "U" Jolidon Cluj vor lupta în continuare pentru mentinerea pe locul secund, care duce în preliminariile Ligii Campionilor, spre deosebire de prima pozitie detinuta de Oltchim, care îi asigura prezenta în faza grupelor competitiei, în sezonul viitor.

Campioana en-titre mai are de disputat partidele cu CSM Cetate Deva (22 aprilie, deplasare), cu HC Zalau (24 aprilie, deplasare), cu Rapid Bucuresti (29 aprilie, pe teren propriu), cu HCM Stiinta Baia Mare (5 mai, deplasare) si cu Universitatea Resita (12 mai, pe teren propriu).

Al patrulea titlu consecutiv pentru Oltchim

Titlul national din 2010 este al patrulea consecutiv câstigat de Oltchim Râmnicu Vâlcea si al 16-lea din palmares, dupa cele din 1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2007, 2008 si 2009. Pe plan intern, formatia vâlceana mai are în vitrina cu trofee 13 Cupe ale României, dar si Supercupa României (2007).

Antrenorul Radu Voina, care a preluat echipa în februarie 2009, câstiga astfel al doilea titlu national consecutiv cu Oltchim Râmnicu Vâlcea, pe care a calificat-o tot pentru a doua oara consecutiv si în semifinalele Ligii Campionilor.

Handbalistele de la Oltchim vor juca, duminica, de la ora 17.15, partida decisiva pentru calificarea în finala Ligii Campionilor, cu Gyor ETO (25-25, în tur).