Hidroelectra a pierdut barajul de accedere în Liga a III-a cu Jiul Rovinari

duminică, 1 iunie 2008

La Craiova, furată ca-n codru de arbitrul UEFA Sebastian Colţescu,

- centralul craiovean a stabilit o premieră nedorită: în 10 minute a eliminat ambii portari ai echipei vâlcene, Cârstina şi Udeanu

Multă ambiţie, muncă şi dorinţă de victorie, aceasta a fost reţeta ce se dorea a fi de succes pentru gruparea lui Gigi Bucuroiu, ASA Hidroelectra, la meciul de baraj pentru accederea în Liga a III-a, cu Jiul Rovinari. Circa 200 de vâlceni au ales să facă deplasarea la Craiova, pe stadionul Valea Roşie, pentru a fi alături de „Rapiduleţul din Nord”, în încercarea de a face pasul spre eşalonul superior. În teren a fost, însă, altceva. Centralul Sebastrian Colţescu, arbitru FIFA (!!!) şi-a bătut joc timp de 90 de minute de munca de un a celor de la Hidroelectra. Craioveanul a călcat în picioare toată transpiraţia şi ambiţia vâlcenilor, favorizând o victorie clară a gorjenilor de la Rovinari, 5-0.

Recital Colţescu

Scorul pare într-adevăr mare, însă Sebastian Colţescu a făcut tot posibilul încă din debutul meciului ca să-i pună pe „butuci” pe vâlceni. E adevărat că uneori l-a ajutat şi jocul. Astfel, în minutul 10 craioveanul l-a eliminat pe portarul vâlcean Alin Cârstina care l-a faultat din postură de ultim apărător pe gorjeanul Şoşoi. În poarta vâlceană a intrat rezerva Udeanu şi a fost scos fundaşul Glăvan. Doar 12 minute a stat şi Udeanu în teren pentru că şi aceasta a fost eliminat, total aiurea, Colţescu considerând că Udeanu l-a faultat în postură de ultim apărător pe acelaşi Şoşoi. În poarta vâlceană a intrat Harapu, acesta nereuşind să apere penaltyul transformat de Băltăreţu. Era minutul 22 şi se deschidea scorul :1-0 pentru Jiul Rovinari. În minutul 35 Drăgătoiu face 2-0 pentru ca în minutul 37 Trufulea să stabilească scorul pauzei, 3-0. Ca şi cum n-ar fi fost de ajuns, Colţescu mai elimină un jucător vâlcean, în minutul 50, Laurenţiu Pufu fiind şi el trimis la vestiare. Din acel moment vâlcenii s-au resemnat, iar gorjenii au jucat relaxat. Ultimele două goluri ale gorjenilor au venit pe finalul meciului, în minutele 85 (Asan) şi 90 (Roman).

Date tenice

AS Hidroelectra a jucat în acest meci cu Cârstina (Udeanu), Bâzgan, Harapu, Nicolaescu, Glăvan, Jugăstreanu, Stoican (Ilie), Blăjan, Bunescu (Ioniţă), L. Pufu, Tiron (Perţa). Antrenor Lucian Giurcă. Partida a fost condusă, mizerabil, la centru de craioveanul Sebastian Colţescu. La cele două linii au fost Mihai Iliescu şi Adrian Popescu. Rezervă a fost Lucian Bozdogescu, iar observator bucureşteanul Vali Ioniţă.

Meci de baraj şi la Drăgăşani

Şi AJF Vâlcea a organizat un meci de baraj pentru Liga a III-a. La Drăgăşani s-a jucat partida dintre Prometeu Craiova (Dolj) şi Ştiinţa Dăneasa (Olt). Gruparea din Dolj, Prometeu, a câştigat categoric, 3-0, cu golurile marcate de Alin Luţă (minutele 7 şi 90), şi Florin Luţă (min. 22). Iată rezultatele din toate meciurile de baraj pentru Liga a III-a: CS Eforie (CT) - CS Corbeanca (IF) 0 - 0, 5 - 3 la penalty-uri; Petrolul Berca (BZ) - Progresul 2 Bucureşti (B) 1 – 2; Sporting Tecuci (GL) - Săgeata Stejaru (TL) 1 – 4; Steaua Brăila (BR) - Recolta Gheorghe Lazăr (IL) 0 – 1; Interstar Sibiu (SB) - CS Victoria Bod (BV) 0 – 2; AS Fotbal Moineşti (BC) - ACS Vointa Pângăraţi (NT) 4 – 1; CS Ecologistul Luceafărul Mihai Eminescu (BT) - AS Iris Iaşi (IS) 1 – 0; Rapid CFR Suceava (SV) - ASO Miercurea Nirajului (MS) 2 – 1; AS Viitorul Pucioasa (DB) - AS Albota (AG) 2 – 1; Constructorul Bolintin Deal (GR) - Petrolul Videle (TR) 0 – 4; AS Hidroelectra Rm. Vâlcea (VL) - Jiul Rovinari (GJ) 0 – 5; CS Prometeu Craiova (DJ) - AS Ştiinţa Dăneasa (OT) 3 – 0; CF Liberty II Oradea (BH) - Victoria Carei (SM) 3 – 1; FC Zalău (SJ) - AS Spicul Mocira (MM) 1 – 0; CFR 2 Cluj (CJ) - Progresul Năsăud (BN) 2 – 0; FC Arieşul Câmpeni (AB) - CS Naţional Sebiş (AR) 0 – 1; ASA Miercurea Ciuc (HR) - AFC Zagon (CV) 0 – 3; Dacia Orăştie (HD) - Victoria Devesel (MH) 1 – 0; CS Progresul Gătaia (TM) - FC Scorillo Caransebeş (CS) 1 – 0; FC Kaproni Gornet (PH) - Dunărea Grădiştea (CL) 5 – 0; FC Panciu (VN) - FC Vaslui II (VS) 1 - 0,