Au avut forţa necesară să întoarcă rezultatul în favoarea lor

luni, 5 noiembrie 2007

FC Oltchim – CFR Craiova 2-1 (1-1)

Incomodă şi extrem de bătăioasă în deplasare, cu o agresivitate în joc, o echipă greu de răpus, aşa poate fi catalogată gruparea din Bănie, CFR Craiova, adversara formaţiei FC Oltchim din runda a 13-a a Seriei C4. A fost o evoluţie interesantă a scorului, au deschis chiar oaspeţii scorul însă gazdele au egalat până la pauză. Soarta meciului a fost decisă de inspiraţia antrenorului Marian Deaconescu, cel care l-a trimis în teren pe Şorega în minutul 55, acesta având apoi, în mi-nutul 78, o execuţie tehnică interesantă şi riscantă, având în vedere terenul greu, scăriţă peste portarul advers. A fost golul care a păstrat toate cele trei puncte la Vâlcea şi a făcut ca trupa preşedintelui Marian Deaconescu să rămână invincibilă pe teren propriu. Scor. Terenul greu şi băltos a fost principalul adversar pentru ambele echipe, preocupate adesea în primul rând să-şi păstreze echilibrul pe teren. În minutul 25, contrar cursului jocului, oaspeţii sunt cei care deschid scorul. A fost o neînţelegere în defensiva „chimistă”, Barbu a centrat, mingea a traversat întregul careu mic al gazdelor şi venit din spate, Turculeţ a strecurat balonul pe sub portarul Vlădoi. Gazdele n-au renunţat la luptă şi au presat, iar rezultatul s-a văzut 12 minute mai târziu. Lovitură liberă, execută Creangă, mingea loveşte un jucător din zidul oaspeţilor, îl păcăleşte pe portarul Băluţă şi intră în poartă. 1-1 avea să fie scorul pauzei, chiar dacă pe final „chimiştii” au mai înscris prin Preda, golul fiind însă anulat aiurea pentru un presupus fault la portar. La fel de adevărat e că apărătorul buturilor echipei din Bănie s-a accidentat la acea fază, dar în urma unui contact cu un coechipier. În debutul părţii secunde, portarul oaspeţilor, Băluţă, accidentat, n-a mai putut continua meciul şi a fost înlocuit de Pârvan. În minutul 55, Marian Deaconescu are o inspiraţie de graţie, introducându-l în teren pe Şorega, în locul lui Preda. În minutul 78 mingea ajunge la Smedescu, acesta îl deschide în adâncime pe Şorega, care pătrunde în careul advers şi îl execută pe Pârvan cu o scăriţă plasată inteligent dar şi riscant: 2-1, scorul final care păstrează toate punctele la Vâlcea şi face ca gruparea antrenată de Marian Deaconescu să rămână invincibilă în meciurile de pe teren propriu. Partida de pe Arena Oltchim a fost condusă la centru de Constantin Popescu (Tg. Jiu), la cele două linii fiind Dănuţ Birău (Tg. Jiu) şi Sorin Ghiberdel (Piteşti). Rezervă a fost piteşteanul Daniel Constantinescu (Piteşti), iar observator, bucureşteanul Lazăr Ciucu. Centralul a avut un arbitraj şmecher, adesea dezavantajând clar gruparea vâlceană, totul culminând cu anularea pe nedrept a unui gol al gazdelor marcat în finalul primei reprize.            (I. Gerea)