Ne mişcăm şi noi mai cu talent?

joi, 17 august 2006

Costeleeee... Miticăăăă...

A devenit deja obişnuinţă să ni se spună, atunci când pierdem câte un meci, ba că am avut ghinion, ba că ne-a furat arbitrul... Iar la Târgovişte, la finele săptămânii trecute - să vezi belea! - s-au petrecut ambele nenorociri: am avut ghinion şi ne-a furat arbitrul taman în minutul 90 şi ceva. Acum, iertată să-mi fie îndrăzneala, întreb şi eu ca Ionel Gerea, colegul meu, cum e posibil să se abată nu două, ci, dacă mă gândesc bine, chiar trei nenorociri deodată: să te fure arbitru, să primeşti gol în ultimul minut şi să n-ai timp să egalezi? Păi, răspunsul e simplu: pentru că scorul era 0-0! Dacă toate acestea se petreceau la 2-0 pentru CSM, toate „tâmpeniile“ pe care le-am scris mai sus erau inexistente, adică nu erau, iar băieţii noştri ar fi avut un falnic +3 la adevăr şi o poziţie în clasament mai bună decât 6-9-le în care stă acum fosta noastră adversară.

Am fi jucat cu FC Oltchim

Dacă cei din conducerea FC Oltchim ar fi găsit soluţii pentru ca cealaltă grupare de prestigiu a fotbalului vâlcean să activeze în Divizia B, atunci am fi avut parte de un meci CSM Rm. Vâlcea - FC Oltchim în runda de săptămâna aceasta. Gruparea lui Mihai Diculoiu a vândut (cesionat) locul din Liga a II-a către Apulum Alba Iulia, aşa că nu ne mai rămâne altceva de făcut decât să aşteptăm ca această confruntare dintre vâlceni să se producă în Cupa României. Revenind la meciul dintre CSM Rm. Vâlcea şi Apulum Alba Iulia trebuie să tragem un semnal de alarmă tuturor şi să le spunem că un eşec pe teren propriu este inadmisibil şi ar alunga suporterii din tribune. Un debut cu dreptul în meciurile de acasă este, acum, foarte important.